Riigimetsas algas raierahu

F: Pixabay

Täna algas riigimetsas igakevadine raierahu, mil raietööd loomade ja lindude pesitsemise ajaks peatatakse ja keskendutakse metsa istutamisele ja metsauuenduse hooldamisele, teatas RMK.

Alates 15. aprillist peatab RMK traditsiooniliselt raietööd, et vältida lume sulamise järgselt pehmeks läinud metsapinnase kahjustamist ja mitte segada linde ja loomi nende pesitsusajal. 

„Tänavu plaanime raierahu pidada tavapärasest kaks nädalat kauem, kokku kaks ja pool kuud. Kui varasematel aastatel oleme aprillist juunini siiski teinud ka sanitaarraieid, siis tänavu loobume häirimise vähendamiseks ka nendest,“ kirjeldas juhatuse liige Tavo Uuetalu RMK plaane. 

„RMK-lt tellitud riiklikult tähtsate taristuobjektide raadamistööd oleme samuti planeerinud väljapoole raierahu aega,“ lisas ta.

Neilt lankidelt, kus on raieid tehtud kuuse-kooreüraskite tõrjeks, viiakse mais-juunis ära enne 15. aprilli maha võetud ja üraskite jaoks ootele jäetud püünispuud – seda tööd ei saa muul ajal teha, sest ürask asustab puid just kevad-suvel.

Puidutarned on RMK planeerinud selliselt, et lepingud saavad täidetud ja raierahu tõttu kliendid tellitud kaubast ilma ei jää.

Keskkonnaamet teatas 21. märtsil, et tänavu keskendutakse pesitsusrahu ajal eelkõige metsalinnustiku kaitsel kaitstavatele aladele ja kõige linnurikkamatele metsadele. Amet nimetas seda “kuldseks keskteeks”, mis arvestab nii metsalinnustiku kaitse kui ka metsamajandajate ja energiatööstuse vajadustega.

Järelevalve toimub sel aastal 15. aprillist kuni 30. juunini. Ornitoloogiaühingu seisukoht oli, et looduskaitseladel tuleb raietöödes teha paus 15. märtsist kuni 31. augustini. Arvestades nii looduse kui ka inimeste vajadusi, pakkus ühing kompromissina välja, et majandusmetsades tuleks raierahu pidada 15. aprillist kuni 15. juulini.

Nagu Keskkonnaameti otsusest selgus, lühendati seda perioodi veelgi poole kuu võrra.

Kui keskkonnainspektor tuvastab sel perioodil oma kontrolli käigus lindude pesitsemist häirida võiva raietegevuse, peatab ta kinnistul edasise puude ja põõsaste langetamise, et kontrollida asjaolusid. Vajadusel koostatakse ettekirjutus, kuhu on märgitud raietööde peatamise tähtaeg ja ulatus. Kui kuulda ega näha ei ole ühtegi lindu või tuvastatakse ainult võimalik pesitsemine, lubatakse raietöödega jätkata. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.