Supertraaler paiskas merre üle 100 000 surnud kala

F: Mere lastud surnud kalad. F: seashepherd.fr

Maailma suuruselt teine traaler heitis esmaspäeval Prantsusmaa ranniku lähedal Atlandi ookeani üle 100 000 surnud kala. Väidetavalt kogemata, kuidas keskkonnakaitsjad nii ei arva.

Keskkonnakaitseorganisatsioon Sea Shepherd France jagas pilte kümnetest tuhandetest surnud kaladest, mis ulbivad veepinnal, kirjutab Euronews. Kaadrid näitavad tihedat põhjaputassuu (tursa alamliik) “vaipa”. Põhjaputassuud kasutatakse peamiselt kalapulkade, -õli ja jahu masstootmiseks.

“See, mida me eile filmisime, on suur osa meie hinnangul umbes 100 000 surnud kalast, mille Margiris (supertraaleri nimi) üle parda on visanud,” ütles Prantsusmaa Sea Shepherdi juht Lamya Essemlali. “Seda nimetame kaasnevaks püügiks.” (Videot saab vaadata siit.)

9500-tonnine Margiris on maailma suuruselt teine ​​supertraaler. Traalerid, nagu Margiris, kasutavad pukseerimisvõrke, mille pikkus on üle kilomeetri. Kala töödeldakse pardal – seda tava on keskkonnakaitsjad kritiseerinud.

Seesugune töötlemismeetod põhjustab paljude tahtmatult püütud mereloomade, sealhulgas ohustatud liikide surma ja hävitab nende elupaiku.

Kuidas lasti 100 000 kala tahtmatult lahti?

Laeva omanikku esindav kalatööstuskontsern PFA tegi avalduse, milles võttis “õnnetuse” eest vastutuse.

“Selgitame, et 3. veebruaril 2022 kella 5.50 paiku paiskus Margirise laevalt tahtmatult merre teatav kogus põhjaputassuud. Põhjuseks oli võrgu noodapära rebenemine,” teatas ettevõte.

PFA lisas, et rebenemise “tingis püütud kala ootamatult suur suurus”. Laev suudab oma 600 meetri pikkuste ja 200 meetri laiuste võrkudega püüda umbes 250 tonni kala päevas.

Ettevõte märkis, et põhjaputassuu on nende püügi sihtliik, mistõttu leitud kala ei olnud nn kaasnev püük. Firma lisas, et “kaotatud kala arvatakse maha laeva kvoodist” või kogusest, mida kalalaeval on lubatud püüda.

Sea Shepherd France kahtleb, et juhtum oli õnnetus, ja väidab, et selliste sündmuste edaspidiseks ärahoidmiseks on vaja karmimaid eeskirju.

Prantsusmaa merendusminister Annick Girardin nimetas surnud kalade pilte šokeerivateks ja ütles, et on palunud riiklikul kalapüügijärelevalve asutusel algatada õnnetuse uurimine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.