Keskkond

Tartu plaanib puhastada Supilinna tiigi

Tiigi puhastamine algab paari aasta pärast.Foto: Shutterstock

Tartu linn alustab ettevalmistusi Supilinna tiigi puhastamiseks, eeldatavalt algab puhastamine kahe aasta pärast. 

Tartu linnavalitsus tunnistas teisipäevasel istungil Supilinna tiigi saneerimisprojekti koostamise ja keskkonnamõju hindamise läbiviimise hankel edukaks AS.i Kobras, edastas linnavalitsus. Tartu algatas Supilinna tiigi puhastamise projekti keskkonnamõju hindamise, kuna üle 500 kuupmeetri setendi eemaldamine veekogust on olulise keskkonnamõjuga tegevus. Keskkonnamõju hindamine viiakse läbi samaaegselt puhastusprojekti koostamisega.

„Ainulaadse Supilinna tiigi puhastamisel on äärmiselt oluline arvestada erinevate huvidega, sest ühest küljest on vaja luua kahepaiksetele võimalikult sobiv elukeskkond, kuid samas pakkuda ka linlastele head looduses viibimise võimalust. Seetõttu tuleb varuda piisavalt aega, et hinnata kaasnevaid keskkonnamõjusid ning koostada puhastamiseks väga hea projektlahendus,” rääkis abilinnapea Raimond Tamm.  Ta lisas, et aasta-aastalt kinni kasvava tiigi puhastamiseks on tehtud ettepanekuid ka kaasava eelarve ideekorje raames.

Eesmärgiks on puhastada tiik setetest ja liigselt vohavast taimestikust. Tiigi puhastamise projekti koostaja sondeerib põhja muda paksuse, kaardistab tiigi üldise settepaksuse ja leviku ning määrab mudas olevate ohtlike ainete sisalduse. Projekti koostamisel arvestatakse, et tiik peab säilima kahepaiksete elupaigana. Selleks peavad tiigi kaldad olema madala kaldega, kus vesi varakult soojeneb. Projekt sisaldab ka sette eemaldamise, käitlemise ja äraveo erinevate võimaluste analüüsi.

Supilinna tiigi puhastamise projekti ja keskkonnamõju hindamise valmimiseks kulub 15 kuud alates lepingu sõlmimisest ning töö kogumaksumus on 39 240 eurot. Tiigi puhastamine on eeldatavasti võimalik 2023. aastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.