Keskkond

Teadlased uurisid sotsiaalmeediasse riputatud videote põhjal lindude alkoholilembust

Aasta 2018 Uus-Meremaa linnuks valitud uusmeremaa tuvi on tuntud oma kohmakuse ja alkoholilembuse pärast. Nimelt maiustab ta üpris sageli käärinud marjadega ja jääb neist purju.Foto: Shutterstock

Alkoholi tarvitamine on linnumaailmas üpris tavaline. Tartu Ülikooli ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi kirjutab ajaveebis Linnuvaatleja uuringust, kus teadlased analüüsisid 179 Youtube’i keskkonnas olevat videot ning kaheksat teadusartiklit alkoholi tarvitavatest lindudest. Teadlasi huvitas, kuidas keskkond ja inimene lindude alkoholi tarvitamist mõjutab.

Kokku leiti 55 joobes liiki, enamus videotest. Jõuti järeldusele, et tarbimist esineb enim inimasustusega keskkonnas. Videotes jõid linnud sageli inimeste jooke. Rohkem kui pooled videod olid inimeste lemmiklindudest (53 protsenti). 43 protsenti neist olid looduses vabalt elavad liigid ning 4 protsenti kodulinnud. Enim näiteid oli lemmiklinnust viirpapagoist ning vabalt elavast hallvaresest.

Enim tarbisid linnud õlut (70 protsenti), harvem viina või muid jooke. Rohkem kui pooltel kordadel jõid nad ise ilma pakkumiseta (60 protsenti). Pikemat Mägi kommentaaridega lugu saab aga lugeda Linnuvaatlejast.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses