Keskkond

Vaata kaardilt, kui rohelised on Eesti linnad võrreldes teiste Euroopa linnadega

Snelli tiik Tallinnas.Foto: Shutterstock

Euroopa Keskkonnaagentuuri kodulehelt leiab huvitavad kaardid, mis näitavad Euroopa linnade rohelust. Eestis kuvatakse andmeid Tartu ja Tallinna kohta.

Esimene kaart näitab roheliste alade osakaalu põhilistes linnades. Osakaalu defineeritakse kui kõigi taimkattealade suhe linna kogupindalaga. Tartus ja Tallinnas on see vähem kui 35 protsenti.

Teisel kaardil on linnapiirkonna ümbermõõdu (meetrites) suhe linna pindalasse (hektarites), mis esindab võrset või ebavõrdset roheliste linnaalade jaotust linnas. Rohealade suuruse suurendamine ning ühtlasem jaotamine on tõhus meetod kobarasse kogunenud rohealade soovimatute mõjude vähendamiseks. Tallinnas on rohealade jaotus 22 meetrit hektari kohta ning Tartus 43 meetrit hektari kohta.

Kolmas kaart näitab rohelist infrastruktuuri linnalähedastes alades. Tartus on tõhusa rohelise taristu osakaal 73 protsenti ja Tallinnas 59 protsenti. Neljas kaart tuvastab levialad, kus rohelise ala ja kunstlike elementide mõju kattub.

Viiendal kaardil on kaheksa gruppi linnasid, mida defineerib nende keskkonnaalane sooritus lähtuvalt linna rohelisest taristust. Nii Tartu kui ka Tallinn kuuluvad roheliste äärealadega gruppi. Kuuenda punkti all saab valida huvipakkuva linna ning vaadata selle kohta kokkuvõtvat infot.

Vaata kaarti siit.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses