Keskkond

Euroopa Parlament kuulutas välja kliima hädaolukorra, mitmel pool Eestis toimuvad täna noorte kliimastreigid

Foto: EL

Järgmisel nädalal toimub Madridis ÜRO kliimakonverents ja EL peaks võtma ÜRO kliimakonverentsil kohustuse viia kasvuhoonegaaside netoheide 2050. aastaks nullini, vahendab EL parlament.

Seoses sellega korraldavad noored üle maailma kliimastreike, et nõuda otsustajatelt selgeid ja kiireid tegusid kliimamuutuse pidurdamiseks. Eestis saab oma toetust avaldada täna kl 12 Tallinnas Riigikogu ees, Tartus Raekoja platsil, Pärnus Iseseisvuse väljakul ja Kärdlas keskväljakul.

Enne ÜRO COP25 kliimakonverentsi, mis toimub Madridis 2.-13. detsembril, kiitis EL parlament neljapäeval heaks resolutsiooni, millega kuulutatakse välja kliima- ja keskkonna hädaolukord Euroopas ja kogu maailmas. Parlamendiliikmed nõuavad, et kõik seadusandlikud ja eelarve ettepanekud oleks kooskõlas eesmärgiga piirata globaalne temperatuuri tõus allpool 1,5 °C.

Teises samal päeval vastu võetud resolutsioonis nõuab parlament, et EL esitaks ÜRO kliimamuutuste konventsioonile oma strateegia kliimaneutraalsuse saavutamiseks hiljemalt 2050. aastaks ja seda võimalikult kiiresti. Samuti kutsuvad parlamendiliikmed Euroopa Komisjoni uut presidenti Ursula von der Leyenit üles lisama Euroopa rohelisse kokkuleppesse kasvuhoonegaaside heitkoguste vähendamine 55% võrra aastaks 2030.

Kiirendada üleilmset heitkoguste vähendamist lennunduses ja laevanduses

Parlamendiliikmed ütlevad, et praegused lennunduse ja laevanduse ambitsioonid ei ole piisavad heitkoguste vajalikuks vähendamiseks. Kõik riigid peaksid lisama nende hinnangul rahvusvahelisest laevandusest ja lennundusest tulenevad heitkogused oma riiklikesse kavadesse. Parlamendiliikmed soovivad, et komisjon esitaks ettepaneku merendussektori lisamiseks ELi heitkogustega kauplemise süsteemi.

Rohkem rahalist toetust kliimamuutuste vastu võitlemiseks

Parlamendiliikmete sõnul peaksid ELi liikmesriigid vähemalt kahekordistama oma panust rahvusvahelisse Rohelisse Kliimafondi. ELi liikmesriigid on suurimad avaliku sektori kliimameetmete rahastajad ja ELi eelarve peaks täielikult täitma oma rahvusvahelisi kohustusi. Samuti märgivad nad, et arenenud riikide lubadused ei täida ühist eesmärki, milleks on alates 2020. aastast 100 miljardit USA dollarit aastas.

Lõpuks kutsuvad parlamendiliikmed kõiki ELi liikmesriike tungivalt üles kaotama 2020. aastaks järk-järgult kõik otsesed ja kaudsed fossiilkütuste toetused.

Parlament COP 25-l

COP25 toimub 2.–13. detsembril 2019 Madridis. Ametlikul avamisel osaleb Euroopa Parlamendi president David Maria Sassoli (S&D, IT). Euroopa Parlamendi delegatsioon, mida juhib Bas Eickhout (Verts/ALE, NL), osaleb COP25 konverentil 9.–14. detsembrini.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.