Vaata, kuidas on Arktika jää viimase 30 aastaga vähenenud

Foto: Pixabay

Ameerika Geofüüsikaliidu (AGU) teadlased on avaldanud ajas tagasi vaatava video, mille pealt on näha, kuidas on tekkinud ja sulanud Põhja-Jäämere jää viimase 35 aasta jooksul.

Kanada Arktika saarestikust Gröönimaa põhjaosani kulgev piirkond on oma iga-aastase jääkattega oluline koht mitmetele liikidele, kelle ellujäämine sõltub jää olemasolust, alustades väikestes vetikatest ja lõpetades toiduahela tipus olevate jääkarudega. AGU koostatud kliimamudelid aga näitavad, et iga aastaga tekib selles piirkonnas aina vähem jääd, jääkate muutub üha õhemaks ning õhem jää sulab kiiremini.

Põhja-Jäämerele tekkiva jää paksus on ilmastikutingimustest sõltuvalt aastati erinev, ent saavutab oma maksimumpaksuse märtsis. 1980ndatel kattis sealne merejää 15,5 miljoni km2 suuruse ala, nüüd viimastel aastatel aga 14 miljoni km2-se ala. Teadlased on samuti kindlaks teinud, et 1970ndatega võrreldes on sealse jää paksus vähenenud 1,5 meetrit.

Samasugune olukord valitseb ka Antarktikas, kus 2014. aastaga võrreldes on jääkatte paksus vähenenud kuuendiku võrra – see piirkond on viimaste aastatega kaotanud sama palju jääd kui Arktika 34 aasta jooksul.

Kliima soojenemise tagajärjel neis piirkondades sulav jää mõjutab tervet planeeti, selle tagajärjel tõuseb mereveetase, häirub ookeanihoovuste rütm ja ökosüsteemide toimimine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.