Kuidas ja kuhu minna nädalavahetuseks linnakärast eemale?

Matkarajal leidub hulgaliselt huvitavaid märke ja infoposte. Pilt on tehtud Jussi nõmmel, mis on olemuselt ainulaadne koht, meenutades pigem Lapimaa tundrat kui parasvöötmelist Eestit. Jussi nõmm on Nõukogude sõjaväe suurtükipolügoonina mitmeid kordi maani maha põletatud ning seetõttu väga õhukese pinnasekihiga künklik maa-ala, mis jätab matkajale kustumatu mulje.Foto: Anett Laarmann

Oleme ennast kindlasti keset tähtaegu, kiirustamist ja kohustusi tabanud mõtlemast, et igapäevane rapsimine on väsitav. Teinekord on vaja minna lihtsalt loodusesse. Paljudele jääbki see mõtteks. Kui metsaminek aga päriselt kätte võtta, siis kerkivad esile järgmised küsimused: kuhu minna, kauaks minna ja mida kaasa võtta? Või on meil hoopis hirm, et üksi ikka metsa minna ei julge. Kes teab, äkki kohtad karu…

Eks kõige uuega kehtib üks reegel: asi tuleb lihtsalt kätte võtta ja ära teha. Eesti loodus võib maanteed mööda sõitjale tunduda lihtsalt kui üks järjekordne raielankide näitus, aga tegelikult mahuvad meie armsa riigi 45 000 ruutkilomeetrile imelised järved, rabad ja matkarajad, mille maagia ja avastamisrõõm on möödasõitja silma eest täiesti peidus. Ning ei tasu üldse karta. Avastamisrõõmu jätkub nii algajale kui juba kogenud matkahundile.

Kuidas matkamisega algust teha?

Mõistlikuim on alustada ühepäevasest matkast, et treenida julgust olla üksi metsas kääksuvate puude ja teinekord ehmatavate linnu ja loomahäälte vahel. Päevase matka eeliseks on väiksem vajadus varustuse järele. Piisab täiesti pisukesest söögi- ja joogipoolisest. Esimeseks matkakäiguks ei pea ka varustusele suuri väljaminekuid tegema. Nii õpime ka seda, millest tekkis puudus ja mis sai kaasa võetud ülearu.

Päevane matkakott võiks sisaldada veepudelit ja toekamat lõunasööki koos mõne vahepalaga. Viimasteks sobivad hästi puuviljad ja pähklid, mis kõhu kaua täis hoiavad. Samas ei tee nad olemist raskeks.

Pole mõtet end vaevata matkapoes müüdavate pajaroogade ja valmistoitudega. Need on tihtipeale ülearu kallid ja ühepäevaseks matkaks ei pea kotis ka ruumi nii palju kokku hoidma. Tee endale kodust kaasa maitsvad võileivad ja jäta valmistoidu raha muude kulutuste tarbeks.

Matkakott ei pea olema üldse suur ja selga-jalga sobivad täitsa tavalised trenniriided. Pilt on tehtud Paukjärve ääres oleval matkarajal.
Kaasa on hea võtta lusikas ja taskunuga ning üks kõvema kaanega karp, mille kaant vajadusel saab kasutada lõikamisalusena. Pilt on tehtud Jussi järvede äärest meie matka neljandal ööl. Võtsime endale preemiaks kaasa ühe šokolaadi ja pannkoogijahu, millest saime imemaitsvad šokolaadiga pannkoogid. Teinekord hoiab pisike maiustus pikemal matkal motivatsiooni kõrge!

Kindlasti peaks kaasas olema kaart või täis laetud akuga nutiseade kaardirakendusega. Selga sobivad pikemad hingavad trenniriided ja soojem jakk (vihma puhul ka midagi veekindlamat). Jalga pane tugevama tallaga tossud või kerged matkasaapad. Kui tunned, et ebatasane metsapind ja pikemalt aega kõndimine võib nõuda tuge, võta kaasa kõnnikepid või metsast leitud piisava pikkusega toigas.

Paaripäevase matkaplaani seljakott peaks kindlasti sisaldama tuletegemise vahendeid ja näiteks pisikest priimust ja katelokki, kus süüa teha. Viimased saad asendada pisikese metallist ämbrikesega, mida lõkke kohale riputada. Võta kaasa kiirelt valmivad toiduained nagu kiirpudrud ja supisegud, mis vajavad ainult vett.

Kateloki kaas sobib suurepäraselt ka väikeseks panniks. Tark on kaasa võtta vahendeid, mida saab kasutada mitmeotstarbeliselt.

Taaskord, ära haara kalli matkapoe valmistoidu järgi. Toidupoest saad teha ühe- kuni kaheeuroseid valikuid. Osta leiba, konserve, kiirputru ja -suppe ning soovi korral küpsiseid, kolm ühes kohvi ja mõned teekotikesed. Ka vett ei pea kümme liitrit kaasa vedama. Paarikümne euro eest saab soetada pisikesi veefiltreid, mis kestavad aastaid ning mahuvad vabalt tasku.

Eestimaa matkaradadel on tihtipeale olemas laavud ehk avatud suuga varjualused, kuhu oma magamiskott lahti rullida, kuid hea mõte on kaasa võtta telk. Ära loomi metsas karda. Nemad kuulevad ja tunnevad meie lõhna juba kaugelt ja hoiavad meist ise eemale. Nende nägemine on tavaliselt just pigem positiivne üllatus. Kui jook ja toit olemas, tuletegemise vahendid kaasas ning plaan valmis, kuidas soojalt ja niiskuskindlalt öö veeta, oled sa omadega valmis metsa minema!

Lõuna-Eesti pärliks on imeline Taevaskoda ja selle ümbrus.

See on täiuslik koht, kus teha ühepäevase matkaga algust. Sinna jäävad Suur ja Väike Taevaskoda oma liivakivipaljanditega; Kiidjärve, mille ümber teha viie- kuni kuuetunnine jalutustiir; Kiidjärve kuklaserada, kus imetleda suurejoonelisi sipelgapesasid; Valgesoo matkarada ning erinevad tegevused Ahja jõel. Muide, kui veab, võid Ahja jõel näha jäälinde lendamas. Sealsetel matkaradadel on ka lõkkekohad ja telkimisvõimalused. 

Põhja-Eesti rahvas ei pea tundma end väljajäetuna.

Põhja-Kõrvemaa looduskaitsealal asub armas ja peidetud Paukjärve, koos oma raba, viiekilomeetrise matkaraja, laudteede ja vaatetornidega. Paukjärve pakub imelist kogemust: ka rinnuni vees näed enda varbaid. Just täpselt nii ilus ja puhas on meie loodus. Ole aga tähelepanelik ning ära järve põhjas sibavatele vähipoistele peale astu!

Kõrvemaa üks suurimaid rabasid, Kakerdaja raba oma imelise Kakerdi järvega. 

Mõlemale matkapaigale pääseb ligi autoga ning loodus laseb sul tunda rahu ja vaikust, olles peamisest keskustest kaugemal. Matkaradadel saab veeta mõned tunnid või lausa mitu päeva, sest matkaplatsidel on olemas lõkkeasemed ja telkimiskohad, lõkkepuud ja väike kirves ning kuivkäimla.

Kindlasti jälgi head matkateelise tava: jäta loodus prügist puhtaks, oksad ja taimed niisama murdmata ning hoia meie armast loodust, pannes telk maha ettenähtud kohale ja tehes lõket ainult spetsiaalselt selleks mõeldud kohas.

Oandu-Ikla matkateel, Nõmmeveski lõkkekohast edasi jäävad Nõmmevestki juga kanjon ja vana elektrijaama varemed.

Lihtsaim viis matkateabe leidmiseks on RMK lehekülg loodusegakoos.ee. RMK on teinud imelist tööd, et info oleks kõikidele inimestele võimalikult kättesaadav. Lehekülg sisaldab põhjalikku ja selget infot matkaradade juhistest, telkimiskohtadest, rajavarustusest ja muust (kui näiteks rajalõikudel on ümberkorraldusi või kui teelõigud pole läbitavad). Kogu kodutöö on tegelikult meie eest juba tehtud ning üle ei jäägi muud, kui ainult head avastamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.