Maailmakoristuspäev algab Põhja-Tallinnas keskkonnamatkade ja rannakoristusega

Foto: Maailmakoristuspäev Eesti

Täna algab Maailmakoristuspäev Eesti ning Põhja-Tallinna suvine keskkonnaaktsioonide periood, mille jooksul korraldatakse matku ja koristatakse randu.

„Kõigi meie veekogude ääres korraldatavate ettevõtmiste laiem eesmärk on juhtida inimeste tähelepanu Läänemere tervislikule seisundile ning anda igaühele võimalus ise looduse heaks midagi korvamatult head ära teha,” ütles Maailmakoristuspäev Eesti eestvedaja ja MTÜ Puhta Ilma koda juhatuse liige Elike Saviorg.

„Paljassaare hoiualal toimuvatel keskkonnamatkadel räägime lähemalt looduskeskkonnast, jäätmetest ja Läänemere tervisest. Nende matkade olulisim eesmärk on jagada teadmisi inimtegevuse mõjust kliimamuutusele ning meid ümbritsevale keskkonnale,” lisas ta.

Põhja-Tallinna linnaosavanem Külli Tammur kutsub kõiki hariduslikele keskkonnamatkadele, et üheskoos aktiivselt aega veeta ja anda oma panus kodukandi puhtamaks muutmisele. „Põhja-Tallinn on pealinna kõige merelisem linnaosa oma kauni 20-kilomeetrise rannajoonega, mistõttu on ka siinse piirkonna elanikel eraldi vastutus hoida seda ilu ja Läänemerd puhtana,“ ütles Tammur.

Suvine keskkonnaaktsioonide periood lõpeb suure koristuspäevaga 28. augustil Läänemere päeval Sinilipu märgisega tunnustatud Pikakari rannas ning paljudes teistes veekoguäärsetes paikades üle Eesti.

Keskkonnamatkad Paljassaare hoiualal on osalejatele tasuta, küll aga on matkadel kohtade arv piiratud ning matkal osalemiseks tuleb end Fienta piletimüügiplatvormi kaudu registreerida. Maailmakoristuspäeva suviste keskkonnaaktsioonide korraldamist toetab Tallinna keskkonna- ja kommunaalamet. 

Koristuste ja matkade täpsem ajakava: 

13.06 Kopliranna koristus

27.06 Paljassaare läänekalda matk

11.07 Pikakari lühike matk

1.08 Sepa promenaadi koristus

14.08 Paljassaare läänekalda matk

29.08 Läänemere päev & Pikakari ranna koristus

Eestist alguse saanud Maailmakoristuspäev on ajaloo suurim üleilmne kodanikualgatus, mis on viimase kuue aasta jooksul kaasanud enam kui 91 miljonit inimest 198 riigist inspireerituna ühisest eesmärgist liikuda puhta, terve ja prügivaba maailma poole. Mullu võttis Maailmakoristuspäevast osa 4,2% Eesti inimestest ehk 56 135 eestimaalast, kellest suisa 92% olid lapsed ja noored. 

Maailmakoristuspäev on alates 2023. aastast ÜRO ametlik kalendripäev ning üleilmset koristuspäeva tähistatakse igal aastal 20. septembril. Maailmakoristuspäeva ellukutsuja Let’s Do It World on maailma suurima võrgustikuga keskkonnaorganisatsioone ja kodanikuliikumine, mis on saanud alguse just siit Eestist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.