Looduses liikumine

Neljas maakonnas kehtib Eestis esmakordselt täielik metsas viibimise keeld

Ainulaadne olukord: neljas Eesti maakonnas praegu metsa minna ei tohi, kui sa just ise selle metsa omanik pole.Foto: Shutterstock

Alates pühapäevast, 18. juulist, kehtib neljas Eesti maakonnas täielik metsas viibimise keeld: sinna ei tohi minna ka matkama ega marjule.

Alates pühapäevast ehk 18. juulist kehtib neljas maakonnas ametlikult tuleohtlik aeg. See tähendab, et Ida-Virumaal, Lääne-Virumaal, Jõgevamaal ning Järvamaal ei tohi võõral metsa- ja muu taimestikuga ning turbapinnasega alal aega veeta ega sealt ka mootorsõidukiga läbi sõita.

Keelust täpsemalt:

  • Kui see mets, kuhu inimene tahab grillima või lõket tegema minna, ei ole tema isiklik mets, siis sinna minna ei tohi.
  • Samamoodi nagu eramets ei kuulu ka riigimets tavalisele läbikäijale ning sellele kehtib täpselt sama reegel – sinna minna ei või.
  • Kui näiteks ujumispaikadesse viib tee läbi era- või RMK metsa, siis ka sinna hetkel minna ei tohi ja tuleb valida mõni teine tee või avalik ujumiskoht.
  • Võõral metsa- ja muu taimestikuga ning turbapinnasega alal (st eramets, RMK mets, riigimets) sõita ega parkida ei tohi. Üldkasutatavatel teedel võib liigelda.
  • Oma isiklikus metsas (sh RMK töötajad RMK metsas) võib vajadusel hooldustöid läbi viia, seejuures vastutab sealse tegutsemise eest inimene ise.
  • Lõket teha ega grillida ei tohi ka isiklikus metsas.
  • Grillida võib ainult oma isiklikus aias ning lõket teha ettevaatlikult ja mõistusega. Lõkkease peab olema mulla- või kivivalliga piiratud ning ilm ei tohi olla tuuline. Lõkke juures peavad olema esmased tulekustutusvahendid. Enne lõkke juurest lahkumist tuleb veenduda, et lõke oleks täielikult kustunud – lõkkel tuleb lasta täielikult ära põleda või see veega kustutada.
  • Metsatöid võib teostada, kui tööd on tellinud metsa omanik (omaniku vastutusel).

Selline keeld on esmakordne, kuid hädavajalik, sest tänavu on aset leidnud 626 metsa- ja maastikutulekahju, millest paljud on alguse saanud mootorsõidukist väljunud sädemest.

Päästeamet palub, et iga inimene käituks vastutustundlikult ja peaks piirangutest kinni. Et seda tehtaks, selleks hoiavad olukorral silma peal päästeameti patrullid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.