Tallinnas Kopli rannas nähti eile sulistamas lindu, kes omal tiivajõul siia kohale ei lenda: tegemist on mustluigega.
Linnuvaatleja.ee andmetel on mustluike Eestis varem nähtud umbes 15 korda.
TÜ ökoloogia ja maateaduste instituudi linnuökoloog Marko Mägi ütleb, et mustluik ei ole Eestis kindlasti igapäevaselt kohatav liik. “Loodusesõber, kes juhtub teda vabas looduses nägema, võib tunda rahulolu,” sõnab ta.
Mägi räägib, et mustluik on pärit Austraaliast, kuid et ta on pilkupüüdva välimusega, on aegade jooksul liigi isendeid erinevatesse linnuparkidesse või loomaaedadesse toodud. “Omal käel (täpsem oleks öelda tiivul) ta Euroopasse ilmselt naljalt ei satuks, vähemalt mitte meie lauiskraadil,” ütleb ta.
Seepärast on alust arvata, et inimlikust eksimusest on mõnes linnupargis aediku uks lahti ununenud ja lind on jalutama pääsenud. “Kui lind on lennuvõimeline, siis võib ta ümbruskonda uudistama minna ja ei naasegi aedikusse,” räägib Mägi.
Kõik seni Eestis kohatud mustluiged on arvatavasti vangistusest pagenud, sest looduses neid meil ega meie lähiregioonis ei kohta.
Et sama karva kaaslasi pole mustluigel siinkandis kuskilt võtta, pole imestada, kui ta looduses valib välja oma lähisugulased ehk meie kühmnokk-luiged, ja püüab nendega seltsida. “Tõenäoliselt on nad ka vangistuses teiste valge sulestikuga luikede koos,” sõnab Mägi.