Looduses liikumine

Võta ette põnev matk: järgmisel nädalal toimuvad üle Eesti RMK looduskaitsetöid tutvustavad retked

RMK matkarada. Pilt on illustratiivne.Foto: Margus Ansu, Postimees

RMK ja Keskkonnaministeerium korraldavad Eesti looduse päeva puhul 9.-14. augustini igas maakonnas sealsete soode, rabade, niitude ja teiste haruldaste elupaikade looduskaitsetöid tutvustavad retked.

Matku juhendavad ja loodusväärtusi ning nende hoidmiseks vajalikke tegevusi tutvustavad RMK retkejuhid. Muuhulgas saab retkejuhtide vahendusel teada, kuidas ja miks on vajalik neid liigirikkaid elupaiku taastada ja hooldada ning milline näeb välja endine jääksoo.

Lisaks tuntud kohtadele nagu Piusa koobastik Võrumaal ja Toila Oru park Ida-Virumaal saab retkejuhtide eestvedamisel rännata ka vähemkülastatud, ent sugugi mitte vähem põnevates paikades. Sellised kohad on näiteks Veskijärve luitemaastik Läänemaal, kus taastatakse sigimisveekogusid haruldastele kõredele või Laukasoo Lääne-Virumaal, kus tänu veerežiimi taastamistöödele on varasemast kuivast ja kidura taimestikuga alast saanud tänaseks tupp-villpeade paradiis.

Matkadel osalemine on kõigile tasuta, oodatud on nii kohalikud elanikud kui huvilised teistest maakondadest, ent piiratud kohtade arvu tõttu on vajalik registreeruda.

Kuhu siis järgmisel nädalal matkale minna?

Harjumaa

Hiiumaa

Ida-Virumaa

Jõgevamaa

  • 9. august – Laiuse jääksoo taastamine: rännak annab vastused küsimustele, kuidas sookooslus aitab leevendada kliimamuutusi ja vähendada tuleohtu ning miks ja mida Laiuse jääksoos taastati ning kuidas see kõik nüüd välja näeb.

Järvamaa

  • 10. august – Kallissaare madalsoo taastamine: Retkel tutvutakse nõrglubja allikasoo veerežiimi taastamisega ning arutletakse, kas on juba näha ka esimest positiivset mõju soole. Kirsiks tordil tehakse tutvust nõrglubjaallikatega.

Läänemaa

Lääne-Virumaa

  • 13. august – Laukasoo veerežiimi taastamine: retkel Laukasoo Suurlaukani ja tagasi saab näha Laukasoo veerežiimi taastamistööde esimesi tulemusi – tiheda kraavitusega kuivast ja kidura taimestikuga alast on saanud tupp-villpeade paradiis!

Põlvamaa

  • 11. august – Arramäe jääksoo taastamine: kuidas jääksoo tekkis, miks on vaja luua eeldused veerežiimi taastumiseks ja seeläbi sookoosluse taastekkeks ning milliseid põnevaid ja haruldasi linnu-, taime- ja loomaliike võib soost leida?

Pärnumaa

Raplamaa

Saaremaa

Tartumaa

Valgamaa

Viljandimaa

  • 13. august – Öördi raba taastamistööd: retkel saab teada, kuidas jääksoo tekkis, miks on vaja luua eeldused veerežiimi taastumiseks ja seeläbi sookoosluse taastekkeks ning milliseid põnevaid ja haruldasi linnu-, taime- ja loomaliike võib soost leida. 

Võrumaa

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.