Erra jõest ja Kiviõli kraavist kaevatakse välja kümneid tuhandeid kuupmeetreid reostunud pinnast ja pigi

Purtse jõe jääkreostuse likvideerimine. Foto: Keskkonnaministeerium

Keskkonnaministeeriumi eestvõttel saavad tänavu kunagise põlevkivitööstuse reostusest puhtaks järjekordsed Ida-Virumaa veekogud. Selleks kaevatakse Erra jõest ja Kiviõli kraavist välja kümneid tuhandeid kuupmeetreid reostunud pinnast ja pigi.

„Tahame tuua tagasi elurikkuse nendesse veekogudesse, kus see on kunagise põlevkivitehase tõttu kõvasti kannatanud,“ lausus keskkonnaministeerium Madis Kallas pressiteates. „Purtse ja Kohtla jõel oleme tööd juba lõpetanud. Nüüd on järg Erra jõe ja Kiviõli kraavi käes, mille laiaulatuslikum reostamine sai alguse 1920-ndate aastate algusest ning jätkus kogu nõukogude aja. Olen kindel, et tänu puhastustöödele avaneb kõigis neis paigus mõne aasta pärast juba märksa rõõmustavam pilt.“ 

Keskkonnaministeeriumi veeosakonna projektijuhi Raimo Jaaksoo sõnul puhastatakse 1,3 kilomeetrit  Kiviõli kraavi ja Erra jõe 2,7 kilomeetri pikkune lõik. Eemaldada tuleb 23 500 kuupmeetrit pinnast. 

Jaaksoo selgitas, et Erra jõe sängist ja kallastelt eemaldatakse jääkreostus, kus põhja ladestunud pigi ulatub kohati lausa poole meetri sügavusele, reostus aga kohati isegi 1,4 meetri sügavusele. Väljakaevatavast reostunud pinnasest moodustab enam kui kolmandiku pigi. 

Kiviõli kraavist eemaldatakse madalvee ajal ekskavaatoriga reostunud pinnas ja pigi. Erra jõe puhastamiseks tuleb rajada möödavoolukraavid, kuhu vesi ajutiselt suunata. Pärast seda tasandatakse jõesängi nõlvad, tehakse heakorratöid ning taastatakse jõe looduslik ilme ja sealsed elupaigad.

Väljakaevatud reostunud pinnas on kavas ladestada Viru Keemia Grupi poolkoksi prügilassse. Tööde lõpptähtaeg on 1. oktoober.

Enne puhastustööde algust on tehtud mitmeid uuringuid, läbi on viidud keskkonnamõju hindamine ning koostatud reostuse ohutuks tegemise eelprojekt. Projekti rahastatakse 85% ulatuses Euroopa Ühtekuuluvusfondist ning 15% ulatuses SA Keskkonnainvesteeringute Keskuse keskkonnaprogrammist ja riigieelarvest.

Töid teeb Kaurits OÜ. Omanikujärelevalvet ja FIDIC-inseneri teenust osutab Infragate Eesti AS. Mõlemal ettevõttel on kogemused vooluveekogudest reostuse ohutustamisel, sest nad tegid sarnast tööd Maardu Kroodi oja puhastamisel.

Keskkonnaministeeriumi eestvõttel ning Euroopa Liidu toel on Ida-Virumaal aastail 2019-2022 tehtud jääkreostuse eemaldamise töid Purtse ja Kohtla jõel. Jääkreostusest on puhastatud ka Kohtla-Nõmme endise rehvitehase ala.

Eelmisel nädalal teatas keskkonnaministeerium, et jõge hakatakse puhastama ka Saaremaal. Õlilaikudest vabanemiseks juhitakse sel suvel Maadevahe jõgi reostunud alast mööda. Lubjakivi kihtide vahelt immitseb jõkke kunagise tehase jääkreostust ning muul moel veekogu puhtaks ei saa. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.