Looduskaitse

Keskkonnaühendused pöördusid raierahu tingimuste kehtestamiseks kohtusse

Pesitsevad linnud.Foto: Shutterstock

Kolm vabaühendust – Eesti Ornitoloogiaühing, Päästame Eesti Metsad ja Eesti Metsloomaühing – vaidlustasid 6. augustil halduskohtus keskkonnaameti otsuse, millega amet keeldus lisamast metsateatistele lisatingimust, mis keelaks raied lindude pesitsusajal.

Keskkonnaamet leidis, et pesitsusaegse häirimise keeld looduskaitseseaduse alusel kehtib kõigile ja eraldi tingimusena seda metsateatisele lisada ei ole vaja.

“Linnud pesitsevad kõigis metsades. Olukord, kus lindude pesitsusaegne kaitstus sõltub metsaomaniku heasoovlikkusest või juhuslikust pesaleiust raiealal, ei ole rahuldav,” ütles ornitoloogiaühingu juhataja Kaarel Võhandu. “Keskkonnaametil on seaduslik õigus metsateatistes raietele ajalisi piiranguid seada. Kuna sellest keelduti, peame metsaelustiku kaitseks ja selguse loomiseks pöörduma kohtusse.”

Vabaühenduste hinnangul on metsateatistes täpsemaid tingimusi vaja suurema õigusselguse huvides nii metsaomanike, avalikkuse kui ka ametkondade jaoks. Looduskaitseseadus küll keelab linde pesitsusajal häirida ja pesi lõhkuda, kuid raiete tegemisest kevad-suvisel ajal hoiduda keskkonnaamet vaid soovitab. Samas peatatakse kodanike pöördumiste peale raieid, kui raiutavast metsast leitakse linnupesi.

Kokkuvõttes tekitab keskkonnaameti praktika palju segadust ja tänane olukord ei ole keskkonnaühenduste hinnangul mitte kellegi huvides. Antud probleemile on tähelepanu juhtinud ka õiguskantsler.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.