Valitsus otsustas anda nõusoleku Rail Balticu raudtee trassikoridori rajamiseks Pärnu maakonnas Luitemaa piirkonnas, rakendades selleks Natura 2000 võrgustikku puudutavat erandit. Otsus võimaldab jätkata raudtee planeeringuga lõigul, mis riigikohtu 2020. aasta otsusega tühistati.
Trassi rajamine mõjutab Luitemaa linnuala, mille üheks eesmärgiks on metsise elupaikade kaitse. Keskkonnamõju strateegilise hindamise käigus tehtud Natura hindamisel selgus, et ükski reaalne trassivariant ei võimalda täielikult välistada ebasoodsat mõju metsise asurkonnale, teatas kliimaministeerium.
Tegemist on avalikkuse jaoks esmatähtsa taristuobjektiga, mis on oluline ka julgeoleku vaatest ja tagab Eesti ühendatuse Kesk-Euroopaga. Kuna on võimalik rakendada hüvitusmeetmeid tekkiva kahju samaväärseks kompenseerimiseks on tingimused erandkorras Natura 2000 ala kahjustatava tegevuse lubamiseks täidetud. Luitemaa linnualale tekkiva kahju kompenseerimiseks on ette nähtud ulatuslikud hüvitusmeetmed.
„Hüvitusmeetmed hõlmavad metsise elupaikade taastamist, uute püsielupaikade loomist ning olemasolevate elutingimuste parandamist,” selgitas kliimaminister Yoko Alender. „Hüvitusmeetmed peavad tagama Natura 2000 võrgustiku sidususe ning need meetmed peavad olema rakendatud enne ehitustööde algust.“
Hüvitusmeetmete hulka kuuluvad näiteks metsise elupaikade taastamise kulud, püsielupaikade kaitse alla võtmine ning seire. Kulud peab katma projekti arendaja Rail Baltic Estonia OÜ. Trassi rajamiseks Luitemaa piirkonnas puuduvad alternatiivsed trassilahendused, mis ei mõjutaks Natura ala.
Rail Baltic on Eestile strateegiliselt oluline taristu projekt, mis ühendab Balti riigid Kesk-Euroopaga. Valitsuse otsuse järel saab Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium kehtestada Rail Balticu Pärnu maakonnaplaneeringu riigikohtu otsusega tühistatud trassilõikudes ning Kliimaministeerium teavitab Euroopa Komisjoni Natura erandi rakendamise põhjustest ning kavandatud hüvitusmeetmetest.