Looduskaitse

Mohni saar vajab vabatahtlike abi: avar kukemarjanõmm on mattunud kadakate alla

Pildil peaks olema Mohni saare kukemarjanõmm, aga siia on kasvanud hoopis kadakatihnik.Foto: Riina Martverk

Väike Mohni saar, mis on ühtpidi 2,3 kilomeetrit, teistpidi ainult 250 meetrit, vajab vabatahtlike abi: saare avarad rannikuelupaigad on mattumas kadakate alla. Sestap korraldab keskkonnaamet Mohni saarel kolmepäevased kukemarjanõmme taastamise talgud.

Keskkonnaameti looduskaitse korraldamise osakonna ekspert Kristo Pärn loodab puhastada saare nõmmekoosluselt võimalikult palju kadakaid ja anda taas elulootus avarust armastavale nõmmekooslusele. Talgud toimuvad Mohni saarel 10.–12. septembril ja appi on oodatud 13 vabatahtlikku. 

“Avaraid kukemarjanõmmesid on järel aina vähem, sest nõmmedel kasvama hakanud männid ja kadakad muudavad maastiku ilmet. Neil nõmmedel saavad aga elada liigid, kes vajavad just avarat, varjutamata elupaika. Kadakate eemaldamisega on võimalik nõmmealasid taastada,” selgitas talgujuht Kristo Pärn.

Talgulised kogunevad reede, 10. septembri pärastlõunal Viinistu sadamas. Transpordi Viinistu sadamast Mohnile ja tagasi korraldab Keskkonnaamet. Ööbitakse saarel asuvas hoones või soovi korral oma telgis kohaliku maaomaniku õuel. Toitu valmistame toimkondades kohalikus väliköögis kolm korda päevas.

Talgutel osalemine on tasuta, vajalik on etteregistreerimine. Osalemissoovist tuleks kirjutada aadressil kristo.parn@keskkonnaamet.ee. Registreerimine lõpeb 3. septembril või grupi täitumisel.

Talgutöid rahastab Eesti-Soome ühine LIFE projekti CoastNet. Projekti eesmärk on rannikumere ja rannikukoosluste, väikesaarte, jõgede ja kallaste elupaikade ning vee-elustiku tervendamine.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.