Pääskülas saab tutvuda raba käsitsi taastamise töödega

Foto: Tallinn.ee

Laupäeval, 10. septembril kell 10 on huvilistel võimalik tutvuda Pääsküla raba taastamisplaanidega ning osaleda kraavide sulgemist tutvustaval talgupäeval.

Talgupäeva eesmärk on tutvustada, kuidas sulgeda vanu kuivenduskraave käsitsi rajatavate paisudega. Kuna raba on tundlik keskkond, siis saab talgutel osaleda vaid ette registreerides

Pääsküla raba ja seda ümbritsevad metsad moodustavad Tallinna ühe suurema tervikliku ja liigirikka roheala, sealjuures on raba kaitsealalt leitud 65 kaitsealust liiki. Aastakümnete pikkune kuivendamine on aga rabale iseloomulikke kooslusi vähendanud ning piirkonna tuleohtlikuks muutnud.

„Selleks, et Pääsküla raba kaitseala kunagised raba- ja soolaigud saaks uuesti suurenema hakata tuleb kunagi kuivenduseks rajatud kraavid paisudega sulgeda,” lausus Tallinna keskkonnahoiu ja -korralduse osakonna kaitsekorralduse peaspetsialist Lauri Klein. “Seda tuleb aga teha seal, kus taastumiseks on veel parimad võimalused ja nii, et kahjustatud ei saaks ala muud loodusväärtused ega ka inimestele juba omaseks saanud looduslik puhkeala. Parim viis selleks on ehitada need paisud käsitsi, talgute korras.”

Pääsküla raba kaitseala looduskaitseliste tööde planeerimiseks on koostatud kaitseala kaitsekorralduskava 2022-2031 eelnõu, mis on 1.-25. septembril avalikul väljapanekul nii Tallinna veebilehel, Tallinna keskkonna- ja kommunaalameti keskkonnahoiu osakonnas kui ka Nõmme linnaosa valitsuses.

Juulis kutsuti kokku eri huvigruppidest koosnev Pääsküla raba kaitseala nõukoda, mis on juba esitanud kaitsekorralduskava eelnõule omapoolsed soovitused ja parandused. Esimesel kohtumisel leidis nõukoda, et Pääsküla raba kaitsekorralduskava koostamisel tuleb eesmärgiks seada olemasolevate loodusväärtuste ja kaitsealuste liikide hoidmine ning tuleb kaaluda ka raba osalist taastamist.

Pääsküla raba Tallinna piiresse jääva osa looduse kaitseks moodustati 2013. aastal kohalik kaitseala, mille suurus on 274,3 ha. See kaitseala on üks Tallinna liigirikkamaid ning sealt on leitud kokku juba vähemalt 65 kaitsealust liiki ja nende nimekiri täieneb pidevalt. Alal kasvab kokku vähemalt 17 liiki kaitsealuseid orhideesid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.