Looduskaitse

Plaan Nõmmel asuv metsatukk karjääriks muuta lämmatati juba eos

Nõmme liivakarjäärile tõmmati juba eos pidurit.Foto: Shutterstock

Eraettevõtja plaan uurida liivakarjääri avamise võimalusi Tallinnas Nõmme linnaosas põrkas nii kohalike elanike kui ka võimulolijate resoluutsele vastuseisule, kirjutab Postimees. 

Osaühing Sokkel Holding esitas maavara uuringuloa taotluse Raudalu kandis asuva ligi üheksa hektari suuruse metsa ala kohta. Mööda Viljandi maanteed linnast välja sõites jääb uuringuala vasakule veidi enne linna piiri ning asub maanteest sadakonna meetri kaugusel. Lähim elamu jääb sellest 300 meetri kaugusele.

Sotsiaalmeedias hakkas info levima ning peagi algatati Petitsioon.ee keskkonnas ka allkirjade kogumine kaevandamisplaanide vastu. Kolmapäeva õhtupoolikul oli sellel juba 270 allkirja. Kiiresti reageerisid ka Nõmme linnaosa vanem Grete Šillis ja linnavolikogu esimees Tiit Terik. “Geoloogiliste uuringute läbiviimine ei tähenda, et karjäär rajatakse. Arvestama aga peab, et Viljandi maantee 21a kinnistu on määratud Nõmme üldplaneeringuga rohealaks ning tegemist on olulise rohekoridori ning rekreatiivalaga. Seetõttu ei leia me, et geoloogiliste uuringute läbiviimiseks ressursside kulutamine oleks mõistlik, sest selle kasutusele võtmist ei saa omavalitsus ka tulevikus lubada,” ütles Šillis.

Tiit Terik, kes on samuti Nõmme linnaosa vanema ametit pidanud, võttis ühendust erakonnakaaslasest keskkonnaministri Tõnis Mölderiga ning koos käidi kohapeal olukorraga tutvumas. Teriku sõnul on linna prioriteet inimesed ja nende elukeskkond. “Me anname ettevõttele väga selge signaali, et Tallinna territooriumil elurajooni kõrval ei tule kaevandamine kõne allagi. Teen kõik endast oleneva, et kaevandusplaanid Raku asumis juba eos lõpetada. Saku valla territooriumile, teisele poole Viljandi maanteed jäävad juba niigi suured kaevandusalad,” rääkis Terik. “Arendaja oleks palju aega ja raha kokku hoidnud, kui oleks kohe alguses linna käest küsinud, mida kohalik omavalitsus sellisest plaanist arvab. Ülemiste järv, mets ja inimeste kodud – liivakarjäär ei sobi sinna kohe mitte kuidagi,” kinnitas Terik.

Ta meenutas, et Lasnamäe linnaosas üritati mõne aja eest avada paekarjääri. “See oli Peterburi tee lähedal. Aga mitte sealpool, kus on Väo karjäär, vaid taheti tulla teisele poole maanteed, elamutele päris lähedale. Seda ei saanud linn loomulikult lubada,” ütles volikogu esimees. 

Kolmapäeva jooksul suhtles Terik nii keskkonnaministeeriumi kui ka keskkonnaametiga. Amet pakkus, et võiks korraldada virtuaalse avaliku arutelu, kus saaks kohalikele elanikele infot jagada, kuid Terik leidis, et inimesed on eri kanalite, sealhulgas petitsioonile allkirjade kogumise kaudu juba piisavalt selgelt oma seisukohta väljendanud.

Veel selgitas amet, et asjade praeguse seisu juures on otsustav sõna öelda just Tallinna linnal. “Keskkonnaamet on menetlusse võtnud Raudalu geoloogilise uuringu loa taotluse, mitte kaevandamisloa taotluse,” selgitas keskkonnaameti maapõuebüroo juhataja Martin Nurme. “Kuna tegemist on Tallinna linnale kuuluva kinnistuga, on vaja saada ka maaomaniku nõusolek. Samas ei ole me üheski  kirjas küsinud linna kui maaomaniku nõusolekut, vaid linna kui kohaliku omavalitsuse arvamust. Maaomaniku nõusoleku peab küsima uuringuloa taotleja ning selle ka meile esitama,” lisas ta.

Teriku sõnul on linnal vastamiseks aega 15. juunini, kuid juba on selge, et toetust kaevandamisele Tallinna poolt ei tule.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.