Indoneesia maavärinas hukkus vähemalt 162 inimest

Purustused Lääne-Jaaval Cianjuris. REUTERS / Iman Firmansyah / Scanpix

Indoneesia peasaarel Jaaval hukkus esmaspäeval maavärinas vähemalt 162 inimest ja viga sai veel sadu, ütlesid ametnikud. 

Arstid ravisid patsiente pärast hooneid lõhkunud ja maalihkeid tekitanud maavärinat õues, kuna haiglad jäid mitmeks tunniks ilma vooluta. 

Ametnikud koguvad endiselt teavet hukkunute arvu ja kahjude ulatuse kohta.

Lääne-Jaava provintsi kuberneri Ridwan Kamili sõnul kinnitust leidnud hukkunute arv kasvanud 162-ni.

“Enamik hukkunutest olid lapsed,” ütles ta. Paljud olid riigikoolide õpilased, kes olid lõpetanud oma tavaklassid ja võtmas islamikoolides lisatunde.

Kamili sõnul viidi evakuatsioonikeskustesse enam kui 13 000 inimest, kelle kodud olid tugevalt kannatada saanud.

Palju inimesi on veel  lõksus ja tõenäoliselt hukkunute arv veel kasvab.

USA geoloogiateenistuse andmetel oli maavärin magnituudiga 5,6. Selle kese asus Lääne-Jaava provintsis Cianjuri piirkonnas ja kolle 10 kilomeetri sügavusel.

Cianjuri ümbruses teatati mitmest maalihkest. Kahjustada said kümned hooned, sealhulgas islamikool, haigla ja muud avalikud rajatised, teatas kriisiamet.

Kahjustada võis saada tuhandeid hooneid, ütlevad ametnikud. 

Maavärin oli tugevalt tunda Jakarta piirkonnas. Kõrghooned pealinnas kõikusid ja mõned neist evakueeriti.

Indoneesia ilmateenistus hoiatas elanikke maavärina epitsentri piirkonnas edasiste tõugete eest. Agentuuri teatel registreeriti Cianjuris pärast maavärinat veel 25 järeltõuget magnituudiga 1,8 kuni 4. 

Rohkem kui 270 miljoni elanikuga riiki tabavad sageli maavärinad, vulkaanipursked ja tsunamid, kuna see asub seismiliselt aktiivses nõndanimetatud Vaikse ookeani tulerõngas.

Veebruaris hukkus Lääne-Sumatra provintsis maavärinas magnituudiga 6,2 vähemalt 25 ja sai vigastada enam kui 460 inimest. 2021. aasta jaanuaris sai Lääne-Sulawesi provintsis sama tugevas maavärinas surma üle 100 ja vigastada ligi 6500 inimest.

Aastal 2004 raputas Sumatra rannikut maavärin magnituudiga 9,1, mis vallandas tsunami ja nõudis piirkonnas ligi 230 000 inimese elu, neist 170 000 Indoneesias.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.