Loodusnähtused

Kaart: haruldaselt soe ilm on sinivetika kohale meelitanud uskumatult vara

Sinivetikakaart.Foto: Riigi Ilmateenistus

Kui tavaliselt on sinivetikas Eesti vetes teemaks juulis ja augustis, siis käesolev kuumalaine on teinud oma töö ja nagu kaardilt näha, liigub sinivetikas Eesti lähedal lahtedes juba ringi. Ujumise pärast esialgu muretseda pole vaja, aga edasisi teateid tasub teravdatud tähelepanuga jälgida küll.

Kairo Kiitsak Riigi Ilmateenistusest kirjutab, et värsked satelliidiandmed näitavad sinivetikate arvukust Läänemeres, kõige lähemal on nad hetkel Saaremaale ja Hiiumaale. Õnneks jäävad suuremad sinivetikakolooniad hetkel siiski meist kaugemale avamerele.

“Kui aga tuule suuna osas tuleb järsk muutus, siis võivad sinivetikad hakata rohkem meie vete suunas kanduma. See on vaid aja küsimus. Suuremad probleemid on alles ees,” selgitab Kiitsak.

Sinivetikad moodustavad veepinnal õlitaolise kihi. Kui see koht muutub paksuks ja tihedaks, siis sinivetikad surevad ja moodustavad haisva löga. Mõned sinivetikad toodavad surres mürke, mis on inimestele ja loomadele ohtlikud.

Kui vees on sinivetikad, siis ei soovitata seal ujuda, välja arvatud juhul, kui vett mitu korda päevas testitakse.

Lähiajal jätkub kuumade ilmade tõttu mereveetemperatuuri tõus ning sinivetikatele üha soojenev merevesi meeldib – see soodustab nende teket.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.