Globaalne soojenemine muudab Euroopa suved tuulevaiksemaks, mistõttu väheneb taastuvenergia tootmine. Tuule kiiruse vähenemine keskmiselt vaid mõne protsendi võrra muudab tarbijale elektri kallimaks, kui puudujäävat energiat tuleb toota fossiilsest kütusest.
2021. aasta suvel ja sügisel koges Euroopa nn tuulepõuda – tuule kiirused olid umbes 15 protsenti nende aastaaegade keskmisest väiksemad. Ühendkuningriigis oli see periood üks tuulevaiksemaid aegu viimase 60 aasta jooksul, põhjustades tuuleenergia tootmise järsu vähenemise. See sundis riiki taasavama kaks söeelektrijaama, mis kergitas elektrienergia hinda.
Ajakirjas Environmental Research Letters avaldatud Illinoisi Urbana-Champaigni ülikooli uuring näitab, et tuule kiirus on Euroopas vähenenud ja väheneb veelgi. Euroopa sõltub aga tuulest üha rohkem. Tuule vaibumine suvisel ajal on eriti suure mõjuga seepärast, et just sel perioodil kulub palju energiat jahutusseadmete tööshoidmiseks. Kui Euroopat tabavad kuumalained, mis on juba iga-aastane probleem, muutub odava ja rohelise energia puudujääk tõsiseks väljakutseks.
See lugu on Geeniuse ja PRO tellijatele.
Logi sisse või vormista tellimus
- Ligipääs seitsme Geeniuse portaali kõikidele artiklitele.
- Ajakirjade Autoleht, Autoleht Ekstra ja Digi artiklite lugemisõigus veebis.
Tellija andmed
Soovid maksta arvega, teha hulgitellimuse või otsid teistsugust tellimust? Kõik tellimisvõimalused leiad siit.