Ohtlik muutus: Ühendkuningriigis langetavad põuast ja kuumusest kurnatud puud juba augustis lehti

Foto: Pixabay

Inimesed kogu Ühendkuningriigis on märganud, et puud muudavad värvi ja langetavad lehti, kuigi sügis pole veel käes. See on tingitud ekstreemselt kuumast ja kuivast suvest, mis võib osa puid tappa.

Juulis tõusis Ühendkuningriigis temperatuur esimest korda üle 40 kraadi. Ilmateadlaste sõnul oleks selline anomaalia ilma inimtegevusest tingitud kliimamuutusteta olnud äärmiselt ebatõenäoline. Mõnes piirkonnas on olnud kõige kuivem juuli alates 1935. aastast, vahendas The Independent. Kaheksas Inglismaa piirkonnast 14-s on ametlikult välja kuulutatud põud.

Kuigi Ühendkuningriigis puuduvad uuringud, mis seoksid praegust põuda ja kliimakriisi, prognoositakse, et suved muutuvad tulevikus kuivemaks. 

Kuningliku aiandusühingu vanemnõustaja Leigh Hunt ütles BBC Newsile, tänavune suvi on olnud puude jaoks üks halvimaid, mida ta 45 aasta jooksul näinud on.

Metsade säilimise eest seisvas heategevusorganisatsioonis Woodland Trust töötav Rosie Walker ütles BBS Radio 5 Live-ile, et niisugused ilmastikutingimused tekitavad puudes suurt stressi. Puud ei suuda fotosünteesi tsüklit jätkata ja nad panevad tööle hormoonid, mida nad muidu kasutavad sügisel ellujäämiseks.

Walker lisas, et puud võivad sellisel viisil elus püsida paar aastat. “Kuid see hakkab meie puid mõjutama, kui me pole eriti ettevaatlikud,” lausus ta.

Hunt ütles ka, et suurema juurevõrgustikuga vanemad puud võivad põua üle elada, kuid väheste toitainetega mulda istutatud nooremad puud hukkuvad.

Kaks liiki, mida praegune nähtus praegu kõige enam mõjutab, on hõbekask ja pihlakas. Woodland Trust registreeris hõbekase esimese lehtede värvimuutuse ja langetamise juba 12. augustil, “mis on uskumatult vara,” ütles Walker.

Lisaks on Woodland Trust salvestanud muid ebatavaliselt varasügisesi signaale, sealhulgas kõigi aegade varaseima teate küpsetest murakadest 28. juunil, vahendas BBC News.

Ka Eestis on sel suvel varasemad kuumarekordid kukkunud, kuid meil pole kuumaga kaasnenud suurt põuda, mis sunniks samamoodi puid lehti langetama.

“Kõigi aegade augustikuu teise poole kuumarekord on kella 15 seisuga üle löödud,” teatas Keskkonnaagentuur 19. augustil. Samal päeval teatas sünoptik Kairo Kiitsak, et õhtuse seisuga küündib Eesti augustikuu keskmine õhutemperatuur 19,9 kraadini, mis on 1991-2020 keskmisest 3,2 kraadi võrra kõrgem. “Omal nahal kogeme praegu mõõtmisajaloo kõige soojemat augustikuud. Siiani püsinud rekord on 18,9 kraadi aastast 1997,” teatas ta.

Allikas: EcoWatch

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.