Loodusnähtused

Üle 42 kraadi: Prantsusmaad ja Suurbritanniat tabas enneolematu kuumalaine

Metsatulekahju Prantsusmaal. Foto: AP / Scanpix

Prantsusmaa valmistub riiki tabavaks kuumalaineks, mille arvatavad kuumarekordid registreeritakse ilmselt Vahemere ääres, aga tõenäoliselt ka loodeosas Bretagne’is. Kuumalainega on hädas ka Suurbritannia.

Sünoptikud on väljastanud kuumalaine hoiatuse 15 departemangule, seal hulgas riigi edelaosas asuvale Gironde’ile, kus maastikupõlengud möllavad juba praegu.

Edela-Prantsusmaal Akvitaanias tõuseb õhutemperatuur päeval üle 42 kraadi, ütles sünoptik Olivier Proust.

Bretagne’is, mis seni on suutnud vältida kuumalainet, võib õhutemperatuur ekspertide sõnul tõusta üle 40 kraadi ja lüüa piirkonna rekordi.

Äärmuslik ilm on otseselt üleilmse kliimasoojenemise tulem, kuna kasvuhoonegaasid on intensiivsema, pikema ja sagedasema mõjuga, ütlevad teadlased.

Kuumalaine on mitmel pool Prantsusmaal vallandanud maastikupõlenguid, mitme regiooni põllupidajad on asunud töötama ainult öösel, et vähendada saagikoristusmasinate sädemetest vallanduda võiva tulekahju riski.

Pühapäevase seisuga oli teisipäeval alanud metsapõleng Gironde’is hävitanud juba üle 13 000 hektari ning sundinud piirkonnast evakueeruma üle 16 200 puhkaja, ütlesid päästjad.

Suurbritannia valmistub samuti hirmusegaste tunnetega kuumarekordiks, sest nii kõrgeid temperatuure pole riigis varem mõõdetud, edastasid meediakanalid.

Riigi meteoroloogiateenistus andis esimest korda välja “punase” ehk kõrgeima taseme ilmahoiatuse.

Hoiatus puudutab suurt osa Inglismaast, kus võib õhutemperatuur esmaspäeval ja teisipäeval tõusta 40 kraadini, mis kujutab endast ohtu inimeste tervisele ning võib lõppeda ka surmaga.

Senine õhusoojarekord 38,7 kraadi pärineb 2019. aastast.

Rongireisijatele ja Londoni metroo kasutajatele on antud nõu esmaspäeval ja teisipäeval mitte reisida, kui see pole möödapääsmatu. 

Kuna lapsed ja eakad on kõrge temperatuuri suhtes eriti tundlikud, on koole ja hooldekodusid kutsutud üles ettevaatusabinõudele.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.