Esimesel loodusvaatluste minimaratonil tehti üle 2200 vaatluse

Minimaraton Holstre koolis. Foto: Holstre kool

Tänavu esimest korda toimunud kevadisel loodusvaatluste minimaratonil tegid 26 Eesti kooli õpilased üle 2200 vaatluse ja panustasid sellega kohaliku elurikkuse kaardistamisse.

Loodusvaatluste minimaraton on kooliõpilastele suunatud harrastusteaduse algatus, mis kutsub õpilasi koos õpetajate ja loodusteadlastega piiratud aja jooksul võimalikult palju eluslooduse liike kirja panema. Vaatluste sisestamiseks kasutatakse nutirakendust PlutoF GO, mille on välja töötanud Tartu Ülikooli loodusmuuseumi ja botaanikaaia IT-meeskond.

Minimaraton on osa loodusharidusest, kus praktililistel vaatlustel looduses õpitakse kooli ja koduümbruse elurikkust tundma. Vaatluste käigus kasutatakse õpitud loodusteadmisi, vahetatakse kogemusi, õpitakse uusi  teadmisi looduse ja loodusteadlaste töö kohta.

„Paljud õpilased said näiteks kogemuse, et lisaks eesti keelsetele liiginimedele on oluline ka iga liigi teaduslik ladinakeelne nimi,“ ütles loodusvaatluste minimaratoni korraldusmeeskonna liige Külli Kalamees-Pani.  

Enim liike, 255, leidsid Tartu Jaan Poska gümnaasiumi õpilased, kes tegid loodusvaatluste minimaratoni oma õpetaja Lauri Mällo eestvedamisel Tartumaal Paljupõhjas. Neile järgnesid Kohtla-Järve metsapargis 122 liiki tuvastanud Kohtla-Järve gümnaasiumi õpilased, kes tegid vaatlusi koos õpetaja Krista Piiriga. Tallinna 32. keskkooli õpilased märkasid 120 liiki. Nemad tegid Helen Orav-Kotta juhendamisel vaatlusi Kopli lahe piirkonnas.

Sügisel oodatakse aktiivsemaid osalejaid Tartu Ülikooli loodusmuuseumisse seminaripäevale, kus õpilased saavad oma minimaratoni kogemust teiste osalejatega jagada. Loodusvaatluste minimaraton toimus 2024. aastal esimest korda. Tegu on loodusvaatluste maratoni mugandatud versiooniga haridusasutustele. Loodusvaatluste maratoni ja minimaratoni korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega üle Eesti. Vaatlusmaratonide toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute keskus.  

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.