FOTOD: Jah, see ebareaalse välimusega haruldane seen tõesti kasvab Eestis

Limatünnikud Kiidjärvel (veebruar 2020).Foto: Kati Liibert

Kui loodusesõber Kati 21. veebruaril Kiidjärvel tehtud fotod ühest erilisest taimest sotsiaalmeediasse postitas, olid kommenteerijad ühtselt segaduses – mis taim see selline on ja kas see on tõesti päris?

Jah, need ebamaise välimusega “pallid” on tegelikult seened ning neid kutsutakse limatünnikuteks. “Nende viljakehi on sel ebaharilikult soojal talvel rõõmustavalt rohkelt välja maailma uudistama tulnud,” kommenteerib Kati oma ootamatut leidu.

Kuna Limatünnikud on paljude eestlaste jaoks võõrad, teeme nendega veidi tutvust.

Limatünnik (Sarcosoma globosum) on limatünnikuliste sugukonda limatünniku perekonda kuuluv looduskaitsealune seeneliik. Limatünniku tünnikujuline kuni 8-sentimeetrise läbimõõduga tumepruunide kortsus seintega viljakeha kujutab endast veereservuaari. Väljastpoolt on seen pruun-sametjas ja kortsuline, tema sisemus aga vesiselt sültjas.

Algselt terves Euroopas levinud limatünnik on 21. sajandiks paljudes riikides (näiteks Norras) hävinud ning mujal (näiteks Rootsis) kaduvaks liigiks kuulutatud.

Eestis kirjeldati limatünnikut esimest korda 1937. aastal Taevaskojas. See on ka ainus paik, kus peaaegu igal aastal limatünniku viljakehi kasvab. Meil kasvab limatünnik Põhja- ja Kagu-Eesti samblarikastes kuusemetsades märtsist maini, harva isegi jaanuaris ja veebruaris.

See reliktne häviv liik kuulub Eesti punasesse raamatusse ja looduskaitsealuste liikide I kategooriasse. Selle söögiks kõlbmatu seeneliigi korjamine on keelatud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.