Kuula erilisi nõuandeid, mida korjatud seentega edasi teha

Eesti Loodusmuuseumi seenenäitus. Foto: Arne Mikkor

Eesti Loodusmuuseumi iga-aastane seenenäitus on täies hoos ning esimest korda muuseumi ajaloos on kaasatud ka kogukond. Näituse korraldamisel lööb kaasa pea 20-liikmeline vabatahtlike tiim, kes on muu hulgas abiks ka kolmapäeval toimuval seenesõprade vestlusõhtul „Korjad seeni – mis edasi?“. 

„Oleme 62. aastat „Seenenäitust“ korraldades täheldanud, et sündmusest on saanud ja saamas rohkem kui näitus – see on seenesõpru ühendav kohtumispaik ning iga-aastane tähtsündmus, mida külastatakse seente tundmaõppimiseks eri põlvkondadega,“ ütles Eesti Loodusmuuseumi kaasamise projektijuht Hanna Mari Villsaar. „Soovides seenesõpradega koos sündmust kujundada, uurisime tänavu populaarsetes seenegruppides, milliste seeni puudutavate teemade või tegevuste ümber ihkaksid seenesõbrad kokku tulla ja rohkem teada saada.“ 

Põnevaid ideid laekus kümmekond. Kõige menukamaks osutunud mõtte käis välja seenefänn Maris Kortel, milleks oli mõte vestlusõhtust, kus ühiselt arutleda ja tutvuda teineteise kogemuse läbi, kuidas hoiustada, teha roogadeks või kasutada seeni ka muudel otstarvetel kui toiduks. 

Mõeldud-tehtud! Seenesõbrad on oodatud 18. septembril kl 18 Eesti Loodusmuuseumi seenenäituse telki vestlusõhtule „Korjad seeni – mis edasi?“. Vestlusõhtul on võimalus jagada nii enda kogemusi kui ka saada inspiratsiooni teiste tegemistest seente kasutamisel. 

Aruteluringi tulevad enda seentega toimetamisi jagama Margit Välja, kes on kirglik korilane ja jumaliku anniga köögikunstnik. Margit toob vestlusringi kaasa enda poolt eest veetava Korilase Köögi retseptivaramust inspiratsiooni nii klassikaliseks kui ka vähemlevinud kujul seente valmistamiseks ja hoidistamiseks. 

Lisaks on kohal Helle Väärsi – massikultuurile seentega lõngavärvimise ja seenepaberi valmistamisega põnevat vaheldust pakkuv naine –, kes tutvustab, millised seened sobivad lõnga värvimiseks, millised seenepaberi valmistamiseks ja kuidas see kunst üldse käib. Lisaks näpunäidetele saab tutvuda ka värvikirevate lõnga- ja paberinäidistega. 

Seentest tervisetooteid valmistava Shroomwelli innovatsiooniüksuse juht Siim Raadik aga jagab, kuidas seentest saavad esivanemate tarkuseid ja tänapäeva teadust ühendades tervist turgutavad abimehed. Mõistagi on Raadikul kaasas ka väike Shroomwelli välkpood. 

„Vestlusõhtu on unikaalne võimalus jääda pärast tavapäraseid lahtiolekuaegu näitusetelki ja nautida seente väljapanekut muuseumihoovis muinasjutuliste valguskettide all,“ kinnitab Villsaar. Osalemine sündmusel toimub tavapärase muuseumipiletiga, mida on võimalik soetada muuseumi kassas kohapeal kuni kell 18.00. Lisaks on vajalik eelnev registreerimine. Kohtade arv on piiratud. 

Rohkem infot leiab loodusmuuseumi kodulehelt. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.