Riigimetsa majandamise keskuse (RMK) külastuskeskused kutsuvad huvilisi seenetarkust õppima. Septembris-oktoobris toimub üle Eesti seenenäitusi ja ühiseid seeneretki, kus metsaandide määramisel tulevad appi mükoloogid.
„Eesti inimene armastab metsas seenel käia ning tänavust head seeneaastat kinnitab üha kasvav postituste hulk sotsiaalmeedias, kus jagatakse fotosid oma rikkalikust seenesaagist,“ tõdes RMK külastuskorralduse osakonna loodusteadlikkuse spetsialist Liina Karrofeldt. „Sealjuures on päris palju küsimusi, mis seentega on tegu ja kas need kõlbavad süüa. Nii et seente korjamishuvilisi on kindlasti rohkem kui neid, kes seeni ka tunnevad.“
Karrofeldti sõnul tuleb seeni määrates meeles pidada, et vaid kübara või varre välimuse järgi otsustamisest sageli ei piisa. „Seent tuleb hinnata kui tervikut, vaadata nii seene kübarat, eoslehti kui ka jalga ning nii mõnigi tunnus võib peituda hoopis sambla sees.“
See on tema sõnul ka põhjus, miks ei maksa lõpuni usaldada pildituvastustehnoloogiaid, näiteks populaarsust koguvat Google Lens rakendust. „Tihti tehakse foto vaid seenekübarast, kuid liigi määramiseks olulised tunnused jäävad tegelikult märkamata. Pealegi on meie looduses mitmeid väga sarnaseid seeneliike, millest üks on mürgine ja teine söödav. Seega on õigesti määramine äärmiselt oluline, eriti kuna meie metsades leidub ka surmavalt mürgiseid seeni.“
RMK loodusteadlikkuse spetsialisti hinnangul on oluline inimeste teadlikkust seente tundmisest tõsta veel seetõttu, et vältida uisapäisa kõikide seente kokku korjamist. „Kui siis hiljem selgub, et tegu on siiski söögiks kõlbmatute seentega, tuleb metsast saadud saak lihtsalt ära visata,“ ütles Karrofeldt.
Seente määramise hõlbustamiseks ja seenetarkuse omandamiseks pakub RMK oma külastuskeskuses mitmeid ettevõtmisi:
8.-10. septembril seenefestival Võrumaal RMK Karula rahvuspargi ja Pähni külastuskeskuses.
Kolme päeva jooksul on Karula rahvuspargis ja Pähnis ning Krabi metsades kavas seeneretked, avatud on seenenäitus ning osaleda saab seenekulinaaria töötoas. Kaasa löövad seenetargad Tõnu Ploompuu ja Veiko Kastanje, Marje Mürk ja Boris Meldre.
9. septembril metsaandide päev ja seeneretk Läänemaal RMK Nõva külastuskeskuses. Uusi liike õppida ja vanu tuttavaid meelde tuletada aitab hea seenetundja Teele Jairus.
15. septembril seenenäituse avamine Pärnumaal RMK Kabli külastuskeskuses.
23. septembril seenepäev seeneteadlase Tõnu Ploompuuga Lahemaa rahvuspargi külastuskeskuses.
24. septembril seenepäev Ida-Virumaal Alutaguse külastuskeskuses. Kavas on retked seenemetsa, seente tundmise ja söögiks valmistamise õpitoad ning seenenäituse avamine.
24. septembril venekeelne seeneretk Ida-Virumaa metsadesse loodusemees Anatoli Tarassovi juhtimisel. Osalemishuvilistel tuleks koguneda kella 10ks Astri keskuse väliparklasse Narvas.
14. oktoobril metsaandide päev Lääne-Virumaal RMK Oandu külastuskeskuses. Muu hulgas kuuleb seentest rahvapärimuses ning on võimalik minna ühisele seenekorjamise retkele.
Loodusteadlikkuse spetsialisti Liina Karrofeldti kinnitusel näitab varasemate aastate kogemus, et seeni tutvustavad üritused pakuvad inimestele suurt huvi. „Eriti populaarsed on mükoloogide juhtimisel toimuvad seeneretked. Seetõttu palume inimestel ennast eelnevalt kirja panna, siis on teada, kui suure seeneliste seltskonnaga peame arvestama. Parima elamuse saamiseks soovitame kindlasti retke juhendajat hoolega kuulata, püsida tema nägemisulatuses ja mitte maha jääda. Hea oleks kanda erksavärvilisi riideid või mütsi, et olla teistele paremini märgatav ja leitav. Kaasas peaks olema täislaetud akuga mobiiltelefon,“ rääkis Karrofeldt.
Kõik külastuskeskustes toimuvad programmid on tasuta, kuid seeneretkedele ja erinevatesse töötubadesse tuleks eelnevalt registreerida. Ürituste info, ajakavad ja registreerimisvormid leiab RMK kodulehelt sündmuste kalendrist.