Osale loodusvaatluste maratonil: pane kirja oma aias või kodukohas leiduvad liigid

Noored loodusvaatlejad Võõpsul. Foto: Kristi Luigelaht

Kuues loodusvaatluste maraton peetakse 10.–11. juunil. Oma vaatlusala saab veel registreerida 1. juunini. 

Loodusfestival, mis keskendub viie päeva jooksul aedade ilu ja elurikkusele, tipneb loodusvaatluste maratoniga, mis on põnevusest pakatav, seikluslik ööpäev looduses või mõni tund oma aias mõnusalt veedetud aeg liike loendades.

Loodusvaatluste maraton põhineb BioBlitz formaadil, mille käigus tuvastatakse kindlal alal kindla ajavahemiku jooksul nii palju eluslooduse liike kui võimalik. 

Loodusvaatluste maratonil tehtud loodusvaatluste arv on iga aastaga suurenenud. Eelmisel aastal tehti vaatlusi üle 7000 vaatluse 42 alal, millest 17 asus eramaal ja 25 avalikel aladel.

Samuti on kahel viimasel aastal leitud Eestile uus liik – 2021. aastal muulukal elav pahklest Fragariocoptes setiger ning 2022. aastal seenesääsk Mycomya denmax.

„Loodame ka sel aastal varasemate aastate numbreid kasvatada,“ sõnas loodusvaatluste maratoni korraldaja Veljo Runnel. 

Maratonist on oodatud osa võtma kõik, kes soovivad rohkem teada mingi piirkonna või oma koduaia elurikkusest.

Osalemine on lihtne: eraaias vaatluste tegemiseks tuleb 1. juuniks registreerida Elurikkuse veebilehel oma vaatlusala ning seejärel maratoni ajal vaadelda ja kirja panna nii palju liike kui võimalik. Kuna sel aastal on fookuses aiad, siis oodatakse, et vaatlusaladeks registreeritakse eraaedu üle Eesti.

„Loodan, et festivali teemavalik aitab esile tõsta igaühe aia erilisust. Pole tähtis, kui suur on aed, sest aia väärtus võib peituda hoopis muus: aed võib olla meie toitja või silmailu pakkuja, aga ka looduse hoidmise koht,“ selgitas festivali projektijuht Kaarin Hein.

„Kuna varem pole vaatlusi tulnud saartelt, siis innustame ka saarte elanikke maratonist osa võtma,“ lisas Runnel. „Aga kui oma ala registreerida ei ole võimalik, ent osaleda on soov ikka – siis saab vaatlusi teha avalikel aladel.“ 

Avalikke alasid on mitmeid. On selliseid, kus saab vaatlusi teha iseseisvalt, ning ka selliseid, kus lisaks vaatluste tegemisele saab osa võtta tegevustega programmist. Registreeritud aladega saab tutvuda Elurikkuse veebilehel

Loodusfestivali ja loodusvaatluste maratoni peakorraldaja on Tartu Ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed, kaaskorraldaja Linnuvaatleja. Loodusvaatluste maraton on osa üheksandat aastat toimuva Loodusfestivali programmist. Festivali korraldab ülikooli loodusmuuseum ja botaanikaaed koos partneritega. Loodusfestival kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 programmi. Loodusfestivali toetavad Keskkonnainvesteeringute Keskus ja SA Tartu 2024. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.