Märgatud looduses

Täna algab suvise aialinnupäeviku kümnes hooaeg

Linnud söögimajas.Foto: Linas T

Eesti Ornitoloogiaühing kutsub kümnendat hooaega loodushuvilisi kirja panema oma aias märgatud ja pesitsevaid linde. Suvise aialinnupäeviku pidamine kestab oktoobri alguseni.

Suvise aialinnupäeviku pidamine on suurepärane viis oma kodu ümbruse elurikkuse avastamiseks ning seda saab pidada igaüks, kel on vaatlusalaks sobiv aed või õueala linnas või maal, teatas ornitoloogiaühing.

Lehel www.eoy.ee/aed tuleb luua personaalne päevik, kuhu saab 1. märtsist kuni 1. oktoobrini kirja panna kõik vaatlusalal märgatud ja pesitsevad linnud. Päevikusse saab üles tähendada ka aias kohatud imetajad, roomajad, putukad ja taimede õitsema puhkemise ajad. 

Suvise aialinnupäeviku koordinaatori Art Villem Adojaani sõnul on tänavuse külma ja lumerohke talve tõttu meil tavapärasest vähem kuldnokki ja musträstaid talvitamas ning ka esimesi lõunast tulevaid rändlinde on kohatud vaid üksikuid.

“Mõne prognoosi kohaselt tuleb märtsi esimestel nädalatel soojakraade ja sula. Niipea kui soojem ilm meieni jõuab ja ka püsima jääb, tulevad tagasi esimesed rändlinnud. Seni saab vaadelda külma trotsivaid aialinde toidumajas ning kuulata pimeda saabudes kodukakku,” lausus Adojaan.

Suvine aialinnupäevik on 2014. aastal alguse saanud Eesti Ornitoloogiaühingu harrastusteaduse algatus ja linnuseire projekt, mille eesmärk on jälgida meie aedades pesitsevate linnuliikide käekäiku. Eelmisel aastal pidas aialinnupäevikut 619 vaatlejat 357 aia kohta.

Projekti toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.