Märgatud looduses

Video: laste kaamera tuvastas Tallinnas šaakalid

Šaakal. Isegi nagu sobib ehk Tallinna?Foto: Shutterstock

Tallinna Vaba Waldorfkooli 4. klassi rajakaamera peale jäänud loomad Vabaõhumuuseumis osutusid šaakaliteks, kes pealinna elama on asunud.

Õunu söönud šaakalid käisid mitmel päeval järjest kaamera ees ning märgistasid territooriumi.

“Me lastega vaatasime, et huvitav, miks kaks rebast nii hilja kevadel koos on ja muudkui kahekesi ringi liiguvad,” ütles laste juhendaja ja koolilaste rajakaamerate liikumise eestvedaja Helen Arusoo. Üllatus oli suur, kui esialgu rajakaamera videol suuri rebaseid meenutavad loomad hiljem suure ekraani pealt vaadates osutusid hoopis šaakaliteks. 

Sõnum roheportaali peatoetajalt

Aitame sul tulevikuga kohaneda!

Muuda oma ettevõte metsapositiivseks ja süsinikuneutraalseks. Küsi meilt, kuidas muuta oma teenust, toodet või igapäevategevust nii, et saaksid anda maailmale rohkem kui sellelt võtta.

Lisaks šaakalitele elavad Vabaõhumuuseumi territooriumil ka metskitsed, rebased, kährikud, mägrad ja metsnugised, aga ka koduloomad nagu hobused, lambad ja kodukitsed, keda külastajatele tutvustatakse talukultuuri miljöö osana.

“Reeglina šaakalid koduloomadele suurt ohtu ei kujuta. Aga kui šaakalil peaks tulema pojad, võib esineda tallede vargusi. Siis peaks olema ettevaatlikum,” märkis Männil.

Vabaõhumuuseumit on olukorrast teavitatud.

Šaakal ehk harilik šaakal (Canis aureus) tunneb end tegelikult koduselt Aafrikas, Edela-Aasias ja Euroopa lõunapoolsetes paikades, ent on viimase kuuekümne aastaga aina põhja ja lääne poole kolinud. Ka Eestisse on šaakal ise tulnud, esimene tõestus pärineb aastast 2013 Matsalust, kust alates on loomad levinud piki rannikut ja Peipsi äärde.

Inimesele ta mingit ohtu ei kujuta, aga ilma inimeseta see lõunamaist päritolu loom siin hakkama ei saaks. Šaakal sõltub meie toidujäätmetest ja inimesega seotud tegevustest ja maastikest. 

Koolilaste rajakaamerate liikumist veab MTÜ Aasta Loom koostöös Looduskalendri, Eesti Terioloogia Seltsi ja Eesti Jahimeeste Seltsiga.

Pildistasid Eestimaa looduses midagi ägedat? Saada oma pilt aadressil rohe@geenius.ee.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.