Aastaga istutati Eestis üle 42 miljoni puu, neist erametsaomanike arvele jäi rekordiliselt 18 miljonit istikut

RMK metsakasvatustalituse juhataja Toomas Väät näitab, kuidas kuuse potitaime istutatakse. Foto: RMK

Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) andmetel tegid erametsaomanikud möödunud aastal metsauuenduse rekordi, istutades aastaga ligemale 18 miljonit puud.

Puuliikide kaupa istutati erametsadesse 10 miljonit kuuske, 4 miljonit mändi ja 3 miljonit kaske, teatas Keskkonnainvesteeringute Keskus BNS-ile. Sangleppa istutati hinnangute järgi natuke alla 200 000 ja eurojaapani lehist ligi 74 000. Teisi vähem levinud puuliike istutati mõne tuhande piires.

KIKi metsaosakonna arendusnõunik Allar Luige sõnul nähti mulluse kevadistutuse pealt, et 2022. aasta erametsade istutusmaht võib aasta lõpuks esimest korda kerkida üle 17 miljoni puu.

“See, et kokkuvõtteks istutati eelmise aastaga pea miljon puud rohkem kui aasta varem, oli meile väga positiivseks üllatuseks,“ ütles Luik. „Kindlasti on selles ühelt poolt oma osa üldisel metsaomanike teadlikkuse kasvul. Samas näitab selline hoogne istutusmahtude suurenemine ka seda, et metsanduse tugisüsteem tervikuna toimib hästi.”

Kokku istutati mullu Eesti metsadesse üle 42 miljoni uue puu, millest ligi 38 miljonit on kasvatatud Eesti oma taimlates. RMK ja metsanduskoolid istutasid kokku üle 24 miljoni puu ning erametsadesse ja väiksemas mahus ka linnade-valdade maadele ning muude avalik-õiguslike organisatsioonide aladele istutati ligi 18 miljonit puud.

Erametsaomanikel on võimalik metsa uuendamiseks saada ka KIKist toetust. „Toetus ei kata sugugi mitte kõiki kulusid, vaid on mõeldud selleks, et osaliselt kompenseerida metsaomaniku tehtud kulutusi. Toetuse olemasolu on siiski selge märk sellest, et riik peab metsade head käekäiku oluliseks ja pakub selleks ka omapoolset tuge“ selgitas KIKi metsaosakonna juhataja Gunnar Reinapu. 

Tänavu kevadel tehtud uuendustööde, sealhulgas eelmisel aastal tehtud maapinna mineraliseerimise eest on võimalik toetust taotleda juba sel suvel. Kui metsaomanikul on plaan tänavu puid istutada, tasub oma piirkondliku metsaühistuga aegsasti ühendust võtta, et taimed broneerida. Ühistuga tasuks ühendust võtta ka toetuse taotlemise soovi või muude metsa hooldust puudutavate küsimuste korral. 

KIKi nõukogu kinnitas 29. märtsil 2022. aasta majandusaasta aruande. Siin on sellest mõned väljavõtted:

  • KIK maksis keskkonnaprojektide elluviimiseks välja 244 miljonit eurot. Sellest olid välisvahendid 64 miljonit, keskkonnaprogramm 16 miljonit ja energiahindade hüvitamine 164 miljonit eurot. 
  • KIK-ile esitati 1630 taotlust, rahastati 1610 ja lõppes 1615 projekti.
  • Avati 22 taotlusvooru. 
  • KIKi portfellis oli 39 toetusmeedet. 
  • KIKi tegevuskulu koos projektidega on 4,4 miljonit eurot. Efektiivsus 1,4% ning teenitud finantstulu 0,46 miljonit eurot. 
  • Abikõlbmatu kulu osakaal moodustas 0,92% auditeeritud kogukulust. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.