Erametsaliit: saime Euroopa Komisjonilt suunise laielangid taasmetsastada

MTÜ Eesti Erametsaliit sai liidu sõnul Euroopa Komisjonilt kirja, kus toonitatakse, et Euroopa roheleppe eesmärkide saavutamisel on metsaomanikel kandev roll ja pikaajalise süsinikusidumise ning elurikkuse maksimeerimiseks tuleb raielanke õigeaegselt uuendada.

Eesti Erametsaliit saatis tänavu mais Euroopa Komisjoni asepresidendi Frans Timmermansi Eesti visiidi ja tema Eesti metsandust puudutavate teravate kommentaaride järel asepresidendile kirja, milles liit juhtis tähelepanu, et teenimatu kriitika metsanduse teemal ei aita Euroopa roheleppe eesmärkide saavutamisele kaasa. Timmermansi nimel vastas aga liidu pöördumisele keskkonna peadirektoraadi looduskapitali direktor Humberto Delgado Rosa.

“Komisjon julgustab raiutud metsade õigeaegset uuendamist kliimamuutustega kohanevate puuliikidega, et maksimeerida pikaajaline süsiniku sidumine ja looduslik mitmekesisus,” märkis Euroopa Komisjoni keskkonna peadirektoraadi looduskapitali direktor Humberto Delgado Rosa saadetud kirjas, teatas Erametsaliit.

Erametsaliidu tegevjuhi Jaanus Auna sõnul on tegu olulise sõnumiga, et metsa uuendamise toetamine peab jätkuma. “Kui riigikontroll leidis kevadel oma keskkonnaeesmärkidega vastus olevate majandusmeetmete ülevaates, et riigi poolt makstav metsa uuendamise toetus on keskkonnaeesmärkidega vastuolus, siis Euroopa Komisjon annab meile selge suunise, et metsade raiejärgne uuendamine peab olema prioriteet ning on üks lahendustest kliimaeesmärkidega võitlemisel,” leiab Aun.

Tähelepanuta ei saa jätta Delgado Rosa välja toodud vajadust kasutada uuendamiseks puuliike, mis suudavad kliimamuutustega kohaneda. Erametsaliit leiab, et muutuva keskkonna tingimustes võiks metsamaale istutavate puude nimekirja arvata ka näiteks pöögid ja teised adapteeruvad puuliigid.

Toetuse abil on eramaadel uuendatud metsade pindala Erametsaliidu teatel aasta aastalt kasvanud, ent toetuse eelarve on ajale jalgu jäänud ning sellest ei jätku taotluste maksimaalses määras rahuldamiseks. Kliimaeesmärkide täitmiseks on liidu sõnul seega oluline suurendada nii metsa uuendamise toetuse eelarvet kui käivitada toetus muuks maakasutuseks mittesobivate maade metsastamiseks, sest metsastamisega tegelemine vähendab tulevikus ka elurikkuse võimalikku kadu. 

MTÜ Eesti Erametsaliit on erametsaomanike esindusorganisatsioon, kuhu kuuluvad metsaomanike kohalikud organisatsioonid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.