Metsamajandus

Kodanikuühendused kutsuvad üles allkirjastama rahvaalgatust kodumetsade kaitseks

Ahja jõe ürgoru maastikukaitseala. Pilt on illustreeriv.Foto: Külli Kolina

Nelja kodanikeühenduse rahvaalgatus nõuab uuendusraiete, sh lageraiete peatamist kõigis linnade, külade ja elamute lähedastes riigimetsades, sh kõigil kõrgendatud avaliku huviga ehk KAH-aladel, looduskaitse- ja hoiualadel.

“Lageraied inimestele olulistes metsades nende uuendamise nime all on väga paljude Eesti inimeste kurb reaalsus,” ütles MTÜ Päästame Eesti Metsad juhatuse liige Farištamo Eller. “Kas majandusmetsades pole piisavalt puitu, et minnakse lageraiuma asulatesse, kodumetsadesse ning looduskaitsealadele? Sellised raied tuleb kohe ära lõpetada, mitte aga kasutada erinevaid skeeme inimestest ja loodusest harvesteriga üle sõitmiseks.”

Rahulolematute ühenduste teatel pole ainult puidu varumisele keskendunud metsamajandamise põhimõtted riigimetsas õigustatud ning asulaid ümbritsevates metsades peavad lageraied olema keelatud. “Riigimetsa majandamine on paraku tugevalt kaldu intensiivse raiumise suunas. Rahval on õigustatud ootus kodumetsade säilimisele,” seisab riigikogule ja valitsusele tehtud avalikus pöördumises.

Jaak Rand Keskkonnateabe Ühendusest selgitas, et segase olukorra on põhjustanud RMK valitud strateegia metsade majandamisel. “Meile laekuvate kaebuste hulk RMK käitumisest on ületanud igasugused piirid. Suurimad puidu kokkuostjad nõuavad RMK-lt lepingute täitmist ja RMK omakorda nõutab selle riigimetsast. Kellele selline valesti planeerimise vastutus langeb? Riiklik metsanduspoliitika peab muutuma Eesti elanikke ja elukeskkonna suhtes lugupidavaks,” ütles Rand.

Allkirjade kogumise algatasid MTÜ Päästame Eesti Metsad, Keskkonnateabe Ühendus SA, Studio Viridis Loodusharidus ja Eesti Looduskaitse Selts. Rahvaalgatust toetavad organisatsioonid on Eesti Roheline Liikumine, Loomus MTÜ, Eesti Metsloomaühing, Roheline Pärnumaa, Roheline Läänemaa, MTÜ Niilusoo, Eesti Vegan Selt, Eesti Metsa Abiks jt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.