Metsa müügiga ei tasu kiirustada. Selleks, et leida ostja, kes on valmis pakkuma parimat hinda, võib kuluda mitu kuud. Erametsakeskus on kokku pannud nõuanded, mis aitavad müüa metsa nii, et sa petta ei saaks.
Müü metsast saadavat materjali, mitte metsamaad – seda ei teki juurde. Metsa majandamiseks on erametsaomanikele olemas toetused, samuti kehtivad raieõiguse või metsamaterjali müügil märkimisväärsed tulumaksusoodustused, mis maa müügile ei laiene.
Toetuste ja tulumaksusoodustuste kohta saab täpsemat infot kohalikust metsaühistust. Metsaühistu on kõige otstarbekam valida oma metsamaa asukoha järgi. Kõigi metsaühistute kontaktid leiad siit.
Kui said pakkumise raieõiguse või metsamaa müügiks, aga ei tea, mida teha, mõtle läbi järgmised sammud:
- Kas oled üldse plaaninud lähiajal oma metsaga tehinguid teha või tekkis soov pelgalt saadetud ahvatlevast pakkumisest?
- Selgita välja, kes sinuga ühendust võttis – iga helistaja taga on alati konkreetne firma.
- Küsi kirjalik pakkumine, kus on välja toodud tehingu sisu (kas raieõiguse või kogu metsamaa müük), katastrinumbrid või eraldised ning pakutav hind sortimentide kaupa.
- Võta alati konkureerivad pakkumised teistest samas piirkonnas metsaga tegelevatest ettevõtetest.
- Kontrolli pakkujate tausta – kas tegu on toimiva firmaga (ariregister.rik.ee), kas ettevõttel on maksuvõlgasid.
- Vii end kurssi puiduhindadega – kvartaalsed puiduturu ülevaated koos sortimentide keskmiste hindadega leiad siit.
- Küsi tehtud pakkumistele hinnangut kohalikust metsaühistust – metsaühistu on ühiste huvidega metsaomanikke koondav organisatsioon, kus pakutakse metsanduslikku nõustamist. Nõustamisteenust rahastab osaliselt ka riik.
- Selgita välja, millise lepingu ettevõte sinuga sõlmida soovib. Lepingute ja aktide näidised on ülal EMK kodulehel.
- Kaalu kohaliku metsaühistu liikmeks astumist – lisaks nõustamisele aitavad metsaühistud ka praktiliste metsatööde korraldamise ja erametsaomanikele mõeldud toetuste vahendamisega.