Metsamajandus

MTÜ läks oma kodumetsa kaitseks RMK vastu kohtusse

Foto: Tiit Põder

Riigimetsa Majandamise Keskus (RMK) ei võtnud kuulda Põlvamaal asuva Kanepi aleviku inimeste soovi jätta Jõksi järve-äärne puhkemets püsimetsaks ja mitte teha 130-aastases männikus uuendusraieid, mistõttu palusid kohalikud koos MTÜ-ga Päästame Eesti Metsad kohtu abi ning kohus võttis kaebuse menetlusse.

Metsasaseadus kohustab RMK-d kohalikke kaasama asulalähedaste metsade majandamisse. Kuigi nii õiguskantsler kui ka justiitsministeerium leiavad, et kaasamine peab olema sisuline ja võimalusel arvestama kohalike ettepanekuid, leidis RMK, et kaasamine on ennekõike informeerimine.

Praeguseks on kohalikud kogunud veebis üle 280 ja paberil üle 60 allkirja metsa säilimise eest, mis näitab, et 565 elanikuga asulas valitseb soov metsa säilitada, teatas Päästame Eesti Metsad pressiteates.

“RMK poolt korraldatavad kohalike kaasamise koosolekud oleksid väga teretulnud ettevõtmised kui tegelikkuses poleks tegemist pelgalt RMK plaanide tutvustamisega,” ütles Kanepi kohalik ettevõtja Tiit Põder.

“Meie männimetsale RMK poolt koostatud metsamajandamise kavale esitatud ettepanekutega arvestati minimaalselt. Loomulikult peab kogukond ise olema sedavõrd aktiivsem isegi siis, kui see võib tunduda mõeldamatu,” lisas Põder, kes on kohtule esitatud kaebuse üks osapool, hiljuti asutatud MTÜ Kanepi Looduse Kaitseks asutajaliige. MTÜ on asunud koguma kohtuasja rahastamiseks annetusi.

Teine RMK-ga kohut käiv osapool, Päästame Eesti Metsad (PEM) juhatuse liige Farištamo Eller rääkis, et RMK toimetab nagu riik riigis. “Nagu Tallinna ringkonnakohtu resolutsioon selgitab, on kohalikel elanikel nii perspektiiv kui võimalus kohtu abil nende õigusi kahjustavale protsessile pidurit tõmmata. Kohtuteega kaasnevad aga väga suured kulud. RMK kasutab ära olukorda, mida valitsus ja riigikogu süsteemselt parandada pole võtnud. Vaja on läbipaistvuse tagamist, et olemasolevad seadused saaksid rakendatud olemasolevates riigistruktuurides. Vaja on poliitilist tahet ja pealehakkamist,” lisas Eller.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.