Metsamajandus

RMK asub pesitsusrahu soovitusest hoolimata raiuma enam kui 2000 hektaril

Foto: Shutterstock

Kuigi keskkonnaamet soovitab juuli lõpuni metsalindudele pesitsusrahu anda, alustab riigimetsa majandamise keskus (RMK) kolmapäevast raietöid enam kui 2000 hektaril ja keskkonnaamet valmistub tihedamaks linnupesakontrolliks, kirjutab Postimees.

«Kuiva suveperioodi püütakse ära kasutada eelkõige just nendes metsatüüpides, kus muul ajal tooks raiete tegemine endaga kaasa ulatuslikke pinnasekahjustusi,» põhjendas RMK juhatuse liige Tavo Uuetalu plaani alustada 1300 metsahektaril uuendusraiete ja 870 hektaril harvendusraietega. «Peamiselt mõjutab see niiskete ja märgade muldadega kõdusoo ja angervaksa tüüpi majandusmetsi,» kirjeldas Uuetalu. «Kuna viimasel kümnendil on talvised külmaperioodid jäänud lühikeseks või puuduvad sootuks, siis ainus võimalus neid metsi majandada ongi juulis ja augustis.»

Uuetalu sõnul ei telli RMK enne metsaraiet ornitoloogilise ekspertiisi, mida on keskkonnaamet soovitanud erametsas raiujatele. «Küll aga oleme kõigile oma töötegijatele öelnud, et vaatamata raierahu perioodi lõppemisele tuleb pesitsevate lindude ning nende pesade suhtes väga hoolas olla. Kui kusagil avastatakse pesa koos munade või juba koorunud poegadega, tuleb raietöö langil kohe peatada. Edasi hindab juba RMK enda või kohale kutsutud organisatsiooniväline spetsialist, millal ja millises ulatuses on võimalik antud kohas raietööd jätkata.»

RMK tellib suurema osa raietöödest erafirmadelt. «Kui tööseisak ei ole põhjustatud töövõtja poolt, siis RMK kompenseerib tekkinud kulud,» kinnitas Tavo Uuetalu.

«Keskkonnaameti soovitused on kõikidele metsaomanikele samad, samamoodi kohtleme ka kõiki metsaomanikke võrdselt,» kinnitas keskkonnaameti peadirektori asetäitja Olav Avarsalu. «Kui laekub kaebus metsaraie kohta erametsas või riigimetsas, reageerime sellele sarnaselt ja kontrollime, kas kaebusel on alust. Raie peatame nendel lankidel, kus tuvastame pesitsevad linnuliigid.»

Teateid lindude pesitsemist häirivatest raietest oli eilseks esitatud 131. Metsatööd on peatatud 37 kinnistul.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.