Kaheksa abivahendit, mis aitavad sul lõpuks pääseda pakendiprügist

Pakendita ostlemine on viis toidu ostmiseks koju eesmärgiga vähendada pakendiprügi. Fotol lahtiselt ostetud toit.Foto: Maryliis Teinfeldt

Kas oled tähele pannud kui tihti sinu prügikast täitub? Käsi püsti, kes tühjendab oma prügikasti kord kuus? Kord nädalas? Enamike jaoks on prügikasti aeglane täitumine utoopia, mida saavad endale lubada ainuüksi kitsukese rahakotiga tudengid, pensionärid või jäätmeteta eluviisi järgivad (pere)naised, kel on kohutavalt palju vaba aega. Keskmine eestlane viib aga oma prügi kas iga päev või siis heal juhul üle päeva kodust välja. 

Eriti palju tekib pakendiprügi, kuna enamik toidust on mugavalt kättesaadav ainuüksi pakendis. Pakenditest justkui polegi pääsu. Ometigi on näha selle trendi langust. Mitmed Eesti toidukauplused kutsuvad juba pikemat aega kaupa oma pakendiga ostma. Võta vaid oma anum kaasa, täida see ja maksa. Millised on aga need abivahendid, millega on hea pakendita ostlemist harrastada? Millega soetada leiba, oliive, sušit või maapähkleid?

Nakkeriie

Nakkeriie on männivaha, jojobaõli ja mesilasvahaga immutatud puuvillane riidetükk, mida saab käesoojusega vormida. Toatemperatuuril hoiab see oma kuju, mistõttu sobib kausside katmiseks, pooleks lõigatud viljade hoiustamiseks ning ka pakendita ostlemiseks. Pista sellesse pagaritooteid, tänavatoitu ja palju muud. Eriti hõlbus on nakkeriidega osta leiba ja saia, sest vahatatud riie hoiab kondiitritoote pehme.

Silikoonist kotid on ühed mitmekülgseimad abivahendid jäätmeteta ostlemiseks.Foto: Maryliis Teinfeldt

Stasher silikoonist kotid

Üks mõnus viis oma anumaga näiteks valmistoiduletist kotlette, sušit, juustu või hoopistükis oliive osta, on plastikuta silikoonist kotid. Nendega saab hõlpsalt ka toitu sügavkülmas külmutada, mikrolaineahjus, tavalises ahjus või potis soojendada. Mitu kärbest ühe hoobiga!

Väike rätik

Mitme nullkulutaja seljakotist võid leida väikese multifunktsionaalse rätiku. Üks otstarvetest sellele on see, et selle sisse saab osta saiakesi, vräppe või näiteks kobara viinamarju. 

Kilekotid

Eestlasele ei ole võõras kilekottide kogumine. Pea igaühel meist on sahtel, mis on täis eri suuruse ja kujuga kilekotte. Meil on harjumus neid küll koguda, ent praktikas leiavad need kasutust pigem vähem kui rohkem.

Loo harjumus paigutada kilekotte, nii suuri kui ka väikeseid, strateegilistesse kohtadesse, et nendega hiljem kaupu osta. Lisa mõned kõikidesse oma käe- ja seljakottidesse, jopetaskutesse. Vii valik kottidest ka oma autosse. Kasuta seda, mis sul juba olemas on! Jäätmeteta eluviis ei tähenda plastikufoobiat. Olemasolevate kilekottide kasutamine on igati eluterve praktika.  

Toidukarbid

Olemasoleva toidukarbi kasutamine on üks hõlpsamaid viise oma pakendiga toitu osta. Olgu selleks raskemast plastikust Tupperware karp või see, millega hiljuti valmistoitu/jäätist/salatit koju tõid. Jäätmeteta eluviis ei tähenda ilmtingimata uute toodete ostmist: võta maksimumi sellest, mis sul juba olemas on. Kui aga soovid investeerida vastupidavatesse karpidesse, on hea valik metallist või klaasist karbid. Nendega on eriti hea osta toitu kaasa restoranist, kohvikust, valmistoiduletist, tänavatoidufestivalilt ja muudest kohtadest. Kindlasti palu toitu oma karpi panna ainult siis, kui see on puhas ning palu teenindajal ka arvestada maha karbi kaal. 

Šampooni- või limonaadipudelid

Esmapilgul võib tunduda, et tühja šampooni- või limonaadipudeliga poodi minek pakub nalja nabani. Tegelikkuses on paljudes ökopoodides valik mitmeid lahtiseid puhastusvahendeid nagu näiteks šampoon, palsam, aknapuhastusvedelik, nõudepesuvahend jpm. Nende ostmiseks sobivad tühjad plastpudelid. Suur valik lahtisi pesuvahendeid on Bio4You ökopoodides, Valete Ökopoes, Biomarketis.

Võrgust kotid

Õhukeste kilekottide kasutamist piiratakse aina intensiivsemalt, utsitades inimesi aed- ja puuviljaletis ostlema oma kotiga. Näiteks veebruari kuu lõpust on Rimides õhukesed kilekotid hinnaga viis senti. Kilekoti alternatiiv on võrgust kott. Need võiksid olla iga inimese käe- või seljakotis.

Võrgust kottidega on mõnus osta peale viljade ka saiakesi, küpsiseid, komme, pähkleid, kuivatatud puuvilju jms. Paljudest ökopoodidest saab oma võrgust kotti küsida ka seepi, pesupähkleid. Miks mitte osta sellega nööpe, kustutuskumme või muid väiketooteid, mille jaoks kilekotti tarvis?

Klaaspurgid

Teine lihtne viis, pakendita ostmiseks on erinevad klaaspurgid. Jäta uued ostmata ja kasuta neid, mis sul juba olemas on! Klaaspurki osta turult näiteks oliive, maasikaid, maitseaineid, moosi, kohupiima jpm.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.