Kuhu ja kuidas saata oma raamatud raha eest teisele ringile?

Raamatute maha müümine ei pea olema peavalu, kui sul on lahinguplaan juba valmis.Foto: Shutterstock

Suure hulga raamatute maha müümine on kolides või kodu korrastades üks suurimaid peavalu tekitajaid. Aga see ei pea nii olema, kui sul on juba oma lahinguplaan valmis. Raamatute müüki on mõistlik planeerida kategooriati.

Ettevalmistus suureks tööks

Arvesta, et suuremate riiulite sorteerimine võtab palju aega. Üks suur riiul võib nõuda terve päeva. Varusta end hea muusikaga ning söögiga, mille valmistamine ei võta kaua aega.

Taskuhäälinguid pole kahjuks mõtet samal ajal kuulata, sest sul on vaja keskenduda raamatu pealkirjadele ja kategooriatele ning tähelepanu läheb muult jutult kõrvale. Purgisupid, kiired valmis suupisted (pähklid, puuviljad) ning võileivamaterjal on sinu parimad sõbrad. Muidugi, kui sinu kaaslased või pere pole samuti koristamisega hõivatud, palu neil söögi valmistamine enda peale võtta.

Sorteerimine

Sorteeri raamatud eri kategooriatesse ning võimalusel keskendu ühele kategooriale korraga. Eelista neid müüjaid, kes aktsepteerivad fotosid. Fotode tegemisega läheb palju kiiremini, kui nimekirjade koostamisega. Nõukogudeaegsetest ja inglisekeelsetest raamatutest pead ilmselt tegema nimekirja.

  • Ära andmiseks

Väga spetsiifilisi erialaseid raamatuid, mis on tugevalt seotud näiteks nõukogude ajastu teemadega, on keeruline müüa ning suure tõenäosusega sa ei loe neid ka ise. Kui neid müüa ei õnnestu, saad neid pakkuda Uuskasutuskeskusele või kellelegi meisterdamiseks. Vanadest raamatutest saab teha laudu, riiuleid, karpe ja palju muud. Kindlasti ära viska raamatuid seepärast ära.

  • Endale jätmiseks

Endale on mõttekas jätta sõnaraamatud, sest e-sõnastikud ei ole sageli sama põhjalikud kui raamatud. Siia kategooriasse kuuluvad ka emotsionaalse tähtsusega raamatud ning sugulaste ja sõprade trükised.

  • 1990ndad ja nooremad

Vana ja Hea ostab fotode põhjaleestikeelseid raamatuid, mis on avaldatud pärast 1990ndaid. E-mailile palutakse lisada, millises seisus raamatud on, kus need asuvad ja kas raamatu eest soovitakse kindlat hinda. Raamaturinglus tuleb Tallinna piires koju kohale ning vaatab oma silmadega üle raamatud, postkaardid ja palju muud. Neile on mõistlik pakkuda selle sajandi raamatuid ning lisaks võtavad nad vastu ka antiiki. See kategooria on müüdavatest raamatutest esimene, millega tegeleda tuleks, sest see võtab kõige vähem aega ja on lihtsaim.

  • Nõukogudeaegsed raamatud

Paljud raamatute müügikohad ütlevad kohe ära, et nõukogudeaegseid raamatuid nemad ei osta, sest neil on nendest üleküllastus tekkinud. Seega on mõttekas neid raamatuid pakkuda kohtadesse, mis selliseid kriteeriumeid ei sea. Tallinnas asuv Raamatukoi ostab raamatuid kõikvõimalikel teemadel ja erinevates keeltes – vanimatest uusimateni. Rahva Raamat ootab samuti kasutatud raamatutest nimekirju. Teiseringiraamat.ee ajutiselt (seisuga 04.02.2020) raamatuid ei osta, kuid see võib peagi muutuda. Vii end kindlasti kurssi, millised nõukogudeaegsed raamatud on heas hinnas (näiteks “Seiklusjutte maalt ja merelt” raamatud võivad maksta 15 eurot tükk).

  • Inglisekeelsed raamatud

Inglisekeelseid raamatuid paku eelistatavalt Rahva Raamatule ja Raamatukoile.

  • Vanemad kui 1940ndatest pärit

Eestiaegsed ja vanemad raamatud saab müüa Tartus asuvale Inderlinile. Inderlini esindaja tuleb tasuta koju ja annab raha raamatute või vanavara eest kohe kätte. Pakkuda võib neile kõike.

  • Kõik, mis suuremast müügist üle jääb

Müügist üle jäänud raamatuid saad rahaks teha Facebooki gruppides nagu näiteks Kasutatud raamatute müük. Abiks on ka vana hea osta.ee. Tutvu internetis, millised on turuhinnad ja paku sutsu soodsamat hinda. Pane kõrvale võrdluseks turuhind.

Raamatute saatmine ja pakkimine

Tasuta kaste võid julgelt paluda supermarketitest ja hulgipoodidest. Neile on mõistlik järele minna autoga. Lisaks saad kaste ning muid pakkematerjale küsida Facebooki gruppidest nagu Prügi aardeks taaskasutus, Pakendite taaskasutus ja RING. Ümbritse raamatud võimalusel teise ringi kilega ja mullikilega ning pista kasti võimalikult palju pehmendust.

Targa pakkimisega tagad, et sinu raamatud jõuavad parimas vormis saajani. Kui uut teipi vaja on, eelista paberist pakketeipi. Seda müüakse teiste seas mitmetes jäätmevabadust (ingl zero waste) edendavates e-poodides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Rohegeeniuse uudiskiri

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega? Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.