Kuidas lugeda munakarpide peal olevaid koode ja mida need tähendavad?

Munal oleva tootjakoodi tähenduse selgitus peab olema pakendi peal või sees.Foto: Shutterstock

Munakoodid ja erinevad kanade pidamise viisid võivad üsna segadusttekitavad olla. Veterinaar- ja toiduameti toiduosakonna peaspetsialist Merle Laurimaa ning loomatervise ja -heaolu osakonna spetsialist Erika Mäeloog selgitasid asja ning vastasid levinumatele küsimustele.

Kuidas saada pakendilt aru, kuidas kanu on peetud

A-klassi kanamunade puhul tuleb märkida pakendi välispinnale selgesti eristatavas ja kergesti loetavas kirjas teave munade tootmisviisi kohta. Tootmisviis esitatakse sõnastuses: „Puuris peetavate kanade munad“ või „Õrrekanade munad“ või „Vabalt peetavate kanade munad“ või „Mahepõllumajanduslik tootmine“. Ka kanamunal olev tootjakood annab infot lindude pidamisviisi kohta. Munal oleva tootjakoodi tähenduse selgitus peab olema pakendi peal või sees.

Millest koosneb tootjakood

  • Lindude pidamisviis (0-3), kus 0 – on mahepõllumajanduslik tootmine; 1 – vabalt peetavate kanade munad; 2 – õrrekanade munad; 3 – puuris peetavate kanade munad.
  • Tootja riigi kood (nt EE – Eesti, LV – Läti, LT – Leedu jne)
  • Ettevõtte eraldusnumber

Näiteks tootjakood 1EE12345 näitab, et tegu on vabalt peetavate kanade munadega, mis on toodetud Eestis, PRIA-s registreeritud ja registrisse kantud ettevõttes eraldusnumbriga 12345.

Kuidas saada munade kohta infot väiketootja puhul

Tootjakoodiga ei pea märgistama kanamune, mis pärinevad alla 50 linnuga farmist. Sellisel juhul:

(a)      Talupidajalt ostes on enamasti võimalik ise veenduda, kuidas kanu on peetud, juhul kui ostetakse tootmispaigas kohapeal.

(b)      Laadal või turul mune hankides ei ole võimalik tuvastada munade pealt lindude pidamisviisi.

Kuidas teada, mida tähendavad eri pidamissüsteemid

Eri tootmissüsteemide nõuete kohta saab lähemalt lugeda määrustest, näiteks riigisisesest õigusaktist “Nõuded kanade pidamisele ja selleks ette nähtud ruumile või ehitisele”. Vabalt peetud kanade tingimused vastavad vähemalt õrrekanadele kehtestatud nõuetele, lisaks peab olema tagatud pääs õuealale.

Puuris peetakse munakanasid üldjuhul ainult intensiivsetes ja suure mahuga tootmistes. Lubatud on kasutada ainult täiustatud puure, kus on olemas minimaalsed tingimused kanade heaoluks. Puurid tulevad tänapäeval otse tootjalt täiskomplektina. Puurikanadele on ka ülalviidatud õigusaktis ettenähtud nõuded ning nende kanade munasid märgistatakse algusega 3 (nt 3EE0000).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.