Lihtne õpetus, kuidas valmistada kasutatud materjalidest märkmikku

Selle lihtsa märkmiku tegemine ei nõua erilisi käsitööoskusi ega aega ning sobib hästi meisterdamistööks ka lastele. Märkmiku valmistamiseks kasutame teise ringi pappi ning paberit. Märkmikusse saab hõlpsalt lisada lehti või neid ära võtta. Metallrõngaid, mis märkmikku koos hoiavad, saab lõputult korduskasutada, kui vana märkmik täis saab. Viimased on ka selle märkmiku ainus kulu: 0,84-1 eurot.

Materjalid:

Ühepoolselt trükitud sobivas suuruses paberilehed

Kaks sobivas suuruses papitükki

Kaks metallrõngast kinnitit

Materjalid.

Töövahendid:

Midagi paberisse aukude tegemiseks (auguraud, vahend torkamiseks)

Midagi lõikamiseks (käärid, paberilõikur või vaibanuga – viimase puhul kasuta korralikku lõikematti)

Valikuline: joonlaud

Töövahendid.

Juhised

Lõika paberitükid vajadusel sobivasse suurusesse.

A4 suuruse puhul seda tegema ei pea. Väiksema A5 suuruses märkmiku saamiseks tuleb A4 pooleks lõigata. Voldi iga leht hoolsalt eraldi pooleks ning kasuta murdekoha ja paberi silumiseks käepärast vahendit: näiteks pulka, võinuga või joonlauda.

Variant A: rebi paber osavalt ainult käsi kasutades ja paberit vastu lauda surudes mööda murdejoont pooleks. Joon tuleb täitsa kena, aga veidi kohev. Töötab kiiresti.

Variant B: Lõika kääridega mööda murdejoont lehed pooleks. Neid on üsna raske ideaalselt lõigata. Üldjoon on sirge, aga mõni leht tuleb ikka selline, kus lõikad natuke murdejoonest mööda või lehe serva jääb kerge sakk.

Variant C: Võta spetsiaalne lõikamismatt või pind, mida võib lõikejälgedega kahjustada. Matt on parem, sest suvaline lõikelaud saab lõikamise käigus kahjustusi, mis raskendavad korralikku lõikamist. Pane joonlaud murdejoone kõrvale ja lõika paber vaibanoaga mööda murdejoont tõmmates.

Variant D: kui soovid valmistada suurt kogust märkmikke, millel on kaubanduslik välimus, siis kiire töö aitab ära teha paberilõikur, mida võib leida kontoritest. Selle hind algab poes umbes 12 eurost.

Tee lehtedesse augud.

Auguraud on kõige parem. Paljudel auguraudadel on ka väike abistav “jalg”, mis aitab erinevas suuruse pabereid õigesti augustada. Muu torkevahendiga augu tegemiseks mõõda joonlauaga sentimeeter paberi pikemast servast ja märgi sellest edasi ühtlasele kaugusele augu tegemise kohad.

  1. Vaata, kuidas paberilehed kahe papitüki vahel istuvad ning lõika papitükid sobivasse suurusesse. Lokkiva papi puhul on ideaalse sirge ääre saamine natuke keeruline, mistõttu eelista võimalusel ühtlast ja siledat pappi. Siin saab taaskord vaibanoaga oluliselt ilusama ja sirgema tulemuse.
  2. Augusta papitükid sobiva vahendiga ning ühenda paberilehed ja papp rõngastega. Ongi valmis!
Valmis märkmik.

Millise suurusega võiksid metallrõngad olla?

28 A5 lehega märkmikule sobisid hästi 20-millimeetrise läbimõõduga rõngad.

Klõpsuga metallrõngad suuruse järjekorras.

Kust materjale leida?

Paberit ja pappi saab küsida perelt, tuttavatelt, sõpradelt, naabritelt või oma kohalikust prügi aardeks taaskasutus Facebooki grupist. Otsingumootorist ja poodide veebilehtedelt õigeid rõngaid hõlpsasti ei leia (ka inglisekeelset nimetust “binder rings” kasutades). Kui aga ise Viru Keskuses asuvasse kontoripoodi läksin, leidsin õiged rõngad kiirelt. Karp kahekümne 20-millimeetrise rõngaga maksis selles poes 8,4 eurot (kahe rõnga hind 0.84 eurot), aga suuremaid rõngaid müüdi ka paaris eraldi euro eest. Karbi rõngaid võib osta teistega mitme peale või kasutada mitme märkmiku tegemiseks.

Lisanipid

A5 suurust on mugav väiksemasse kotti kaasa panna, käes hoida ja avada. Tekstiga külgedele võib kleepida väljalõikeid ja pilte ajakirjadest, sirgeldada kiireid märkmeid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.