Milline on keskkonnasõbralik alternatiiv vatitikkudele?

LastSwab on mitmekordselt kasutatav kõrvatikk. Toode, mida tuleb osta vaid üks kord elus.Foto: Maryliis Teinfeldt

Aastal 2021 on Euroopa Liidus keelatud ühekordseks kasutamiseks mõeldud plasttoodete turustamine. Siia kuuluvad plastist vatitikud, söögiriistad, taldrikud, kõrred, joogisegamispulgad ja näiteks õhupallivardad. Juba täna on mitmed kauplused teinud tööd, et tulev muutus laabuks sujuvalt.

Näiteks Stockmanni kampaania “Õnneks pole plastikut vaja” korraldas oma ühekordsetele plasttoodetele peied, mistõttu eelpoolnimetatud tooteid sealt osta ei saa. Ka Rimi kaasab oma kampaanias “Tarbime targalt” inimesi aktiivselt paremaid valikuid tegema. Kuna loodus aga tühja kohta ei armasta, siis on mitmed ettevõtted toonud turule huvitavaid alternatiive. Millised need on aga klassikaliste vatitikkude puhul?

Poola-Ameerika leiutaja Leo Gerstenzang alustas 1923 aastal vatitikkude müümist. Tollal olid need puidust varrega, seejärel paberist ning plastitööstuse arenedes asendati need kaks materjali plastiga. Täna aga pöördume algse disaini poole tagasi. Foto: Maryliis Teinfeldt

Ühekordne toode, aga paremad materjalid

Ühekordsete plastist vatitikkude asendusteks pakuvad kauplused puuvillast ja tselluloosist valmistatud ühekordseid vatitikke. Need on oma kujult ja funktsioonilt vägagi sarnased plastvarrega tikkudele. Ainus vahe ongi selles, et plastik kui materjal on vahetatud pabermassi või puidu vastu. Seetõttu on toote ökoloogiline jalajälg väiksem, seda on hõlbus kompostida ning selle negatiivne mõju loodusesse sattudes on väiksem kui plasttoote puhul. 

Küll aga tasub rõhutada, et võimaluse korral peaks siiski eelistama ühekordsetest keha- ja iluhooldustoodetest loobumist. Läänemere prügiprobleemi käsitleva uurimisprojekti BLASTIK andmete järgi on ühekordsed hügieenitooted Balti meres levinuim prügiliik. Kõrvatikud on lausa neljandal kohal, olles üks populaarsematest jäätmeliikidest. 

Osta korra elus

Parem alternatiiv ühekordsele tootele on mitmekordselt kasutatav tikk, olgu see siis valmistatud plastikust, silikoonist, puidust või metallist. Mitmekordselt kasutatavaid vatitikke või kõrvapuhastuslusikaid on erinevaid. Eestist saab hõlpsalt kätte LastSwabi.

Tegu on plastikust vatitiku korduskasutatava alternatiiviga, mida tuleb osta vaid korra elus. Seda võib näiteks leida Les Petites looduspoest ja Pillerkaare kauplusest. Hinnaklass jääb kümne euro kanti. 

Kuidas töötab mitmekordselt kasutatav kõrvatikk?

Mitmekordselt kasutatavate tikkude eelis on nende kuju. Kui kõrvaarstid ei soovita klassikaliste kõrvatikkudega kõrvade vahast puhastamist, siis parema kujuga tikud ei lükka vaha sügavamale kõrva, vaid eemaldavad selle. Tikk või lusikas eemaldab efektiivselt mustuse. 

LastSwabil on pakkumises kaks erinevat toodet. Üks on mõeldud ilutoimingute jaoks ning teine kõrva puhastamiseks. Silmameigi korrastamise tikk on sileda kummise pinnaga, kõrvatikk aga väikeste mummukestega.

Tööpõhimõte on tikul või lusikal lihtne. Tuleb teine vaid kergelt märjaks teha ning seejärel ettevaatlikult see kõrva panna ning ettevaatlikult liigutada. Näiteks LastSwabil on peaosas väikesed mummukesed, mis vaha enda külge haaravad. Vaha tuleb tikust veega kergelt loputades maha pesta.

Seejärel võib kas tegevust korrata või tiku ära kuivatada ning oma karpi tagasi panna. Kõik on selle tiku puhul sama, ainult et peale toote kasutamist ei visata seda prügikasti ja tõenäosus, et veel üks vatitikk Läänemerre satub on väiksem. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.