Nipp

Omast kogemusest: supernipp, mis sügisel lehtede riisumise kohustusest vabastab

Langenud lehed.Foto: Pixabay

Lehtede kokkukraapimine ja nende kusagile äravedamine, olgu või kompostikasti, on tüütu ülesanne. Õnneks saab palju lihtsamalt, olen ise korduvalt järele proovinud!

Paar aastat tagasi seisin kahe probleemi ees: meie koduaia muru nägi väga närune välja ja mulle ei meeldinud ülearu lehti riisuda. Lehtedest puhastatud plats on tore küll, aga aia talveks ettevalmistamine nõuab riisumatagi päris palju aega ja vaeva, nii et püüdsin leida, kuidas saaks lihtsamalt. Sellesama muru pärast ei saanud ju päris riisumata ka jätta – paks lehekiht oleks muru sootuks lämmatanud.

Õnneks jäi internetis ette üks soovitus: selle asemel, et lehed riisuda või täiesti riisumata jätta, tuleks need viimaste muruniitmiste ajal niidukiga purustada ja siis murule väetiseks jätta. Pidavat mõjuma suurepäraselt ja muru kasvu tublisti ergutama. Kaotada polnud eriti midagi, proovisime ära. Ja see päriselt toimibki!

Sellest ajast, kui me lehtede riisumise asemel neid niidukiga purustama oleme hakanud, on murukasv väga hea hoo sisse saanud. Muruvaip on ilus ja kohev, kusagil ei jää silma hõredaid laike.

Päris riisumata me siiski ei saa, sest tamme- ja vahtralehed on liiga võimsad ja nende kiht liiga paks, et sealt niidukiga läbi lasta. Aga suure osa lehtedest, mis riisumist vajavad, riisun heki alla vaaludesse, sest keskkonnaamet soovitab lehti riisuda nii vähe kui võimalik. Miks see vajalik on, sellest kirjutasime SIIN.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.