Pisikesed keskkonnasõbralikud harjumused, mis ei nõua erivarustust

Väikestes kogustes puu- ja juurvilju ostes võib need julgelt niisama korvi panna.Foto: Shutterstock

Paljud soovitused keskkonnasõbralikumast käitumisest puudutavad mingisuguse varustuse soetamist: veepudel, metallraseerija, riidest kott jne. Aga mida saab teha nii, et peaks erivarustust ostma? Järgnevate harjumuste tekitamine ei nõua isegi seda, et kodus leiduks vanu karpe, purke või muud taolist

Jäta ebavajalik ostmata

Enne uute asjade soetamist võiks mõelda, kas neid on päriselt vaja ning jätta need võimalusel ostmata. Igal asjal on oma jalajälg ja keskkonnamõju.

Keeldu ebavajalikust

Baaris piisab lausest: “Tere, palun mulle üks jook ilma kõrreta.” Kui lauses on juba keeldumine sees, siis ei pea pikalt seletama soovi ühekordset plastikut vältida. Enne tähtpäevi saab oma lähedasi enda kingisoovidest informeerides ennetada ebavajalike asjade ostmist.

Paku oma vanu asju Facebooki gruppides.

Ülesse pildistatud vanu asju võib pakkuda Facebooki taaskasutusgruppides. Isegi katkisi asju ei pea kohe ära viskama, vaid võib pakkuda prügi aardeks taaskasutus gruppides, kus inimesed neid väärindavad.

Trepist käimine

Lifti on muidugi hea minna, kui sõidame seal üksi ja saame enne kontorisse astumist sassis juukseid sättida. Aga kui see pole vajalik ja on teisi võimalusi, aitab trepp vormi hoida.

Mõnus jalutuskäik autosõidu asemel võib pakkuda tõelist naudingut. Foto: Shutterstock

Jalutuskäigud

On palju kohti, kuhu jalgsi minemine võtab umbes sama palju aega kui ühistranspordiga ning autosõit on mõttetu. Teekonna kestuse kontroll võib paljastada, et üks tervislik jalutuskäik kuulub ideaalselt päevakorda. See hoiab vormis ja aitab sammud täis saada. Oma tervist hoides hoiame ka keskkonda.  

Aegumiskuupäeva jälgimine

Kui on plaan poest ostetud toit kohe ära süüa võib eelistada sama päeva aegumiskuupäevaga toitu. Sageli on need soodsamad ning ennetad toidu prügikasti rändamist. Mitmetes poodides on parim enne korvid, kust leiab hulganisti saia ja leiba. 

Paljad palad

Ostes väikestes kogustes puu- ja juurvilju pane need lahtiselt korvi. Iseteeninduskassas ei pea kellelegi aru andma, kui kümme apelsini lahtiselt korvis on. Pista kõik lihtsalt olemasolevasse kotti.

Juhtmed seinast

Juhtmed kulutavad ka niisama seinas olles energiat. Nende seinast välja võtmine vähendab kulutusi elektrienergiale.

Tuled kustu

Toast lahkudes kustuta tuli. Kasuta valgust ainult nii palju kui vaja on. Päeval lase akende kaudu tuppa päevavalgus. 

Vesi kinni

Pane vesi kinni, kuni nühid potti nuustiku ja nõudepesuvahendiga, seebitad ennast ja paned šampooni pähe või seebitad käsi. Sel ajal vee käimas hoidmine on mõttetu kulu. Esita endale väljakutse hoida dušid alla viie minuti pikad. Iga päev ei pea juukseid pesema.

Ekraani eredus

Ekraanide ereduse vähendamine kahandab energiakulu. Paljudes arvutites saab muide lisaks peale sättida automaatse öövalguse, et oma une kvaliteeti parandada. Nutitelefonides on samuti energiasäästurežiim.

Keeldu rämpspostist

Rämpskirjadest saab keelduda vajutades nuppu “unsubscribe” ning tellides enda postkastile tasuta Omniva rämpspostist keeldumise kleepsu.

Saadetised teise ringi pakendis

Tellides e-poest kaupu, palu saatjail kasutada teise ringi pakendit saadetise pakkimiseks. Nii mõnelgi e-poel on selleks eraldi linnuke, aga teistele võib kirjutada lisakommentaari.

Taimetoidu maitsmine

Vali väljas süües prae asemel mõnel korral ka taimetoitu. Nii õpid tundma erinevaid uusi roogasid ja harid oma maitsepaletti. Taimetoidul on üldiselt omnivooride toidust väiksem jalajälg. Oma lihatarbimise vähendamine ja mõistlikumaks muutmine on meile tervislikum.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.