Väärt nipid, mida teha järele jäänud kohvi ja kohvipuruga

Foto: Pixabay

Kas tegid rohkem kohvi, kui jaksasid ära juua? Või kaotasid tööd tehes ajataju ning nüüd on sinu kuumast ja isuäratavast kohvist saanud külm lörr? Ära viska seda veel ära, vaid proovi seda hoopis taaskasutada. Kohvitootja Paulig on kokku pannud toreda nimekirja, mida järele jäänud kohvi või kohvipuruga ette võtta.

1. Keeda, küpseta ja blenderda

Väga paljud retseptid sisaldavad ühe koostisosana kohvi – miks mitte neid järele proovida? Kasuta oma üleliigne kohv ära ja valmista endale üks isuäratav magustoit (või mõni muu eine).

Lisaks klassikalistele retseptidele nagu tiramisu (kohvis immutatud küpsised vahustatud kreemi ja kakaopulbriga) on kohvi võimalik kasutada ka paljudes teistes imelistes toitudes.

Üle jäänud kohvi kasutamine kokkamiseks

Kohvi näol on põhimõtteliselt tegu kohvimaitselise veega. Saad kohvi kasutada liha marineerimiseks. Puuviljakompotti tehes saad vee asemel kasutada kohvi – võid nii leida oma uue lemmikhommikusöögi. Võid isegi oma hommikupudru kohviga valmistada.

Kohvi kasutamine lisab toitudele happesust. Proovi erinevates vinegretikastmetes äädika asendamist kohviga. Võid nii avastada uue suurepärase grillkastme või tšilliretsepti. Võimalusi on sadu.

Kasuta küpsetades vee asemel kohvi

Vee saab kohviga asendada ka küpsetistes. Vaheta vesi kohvi vastu, kui küpsetad kooki võibrownie’sid – see annab neile eriti hea maitse (ideaalne lahendus neile, kes on eriti suured magusasõbrad). Võid kohvi kasutada ka glasuurides, mis annab muffinitele ja küpsistele täiesti uue maitsenüansi.

Kell on magustoidu tegemiseks liiga vähe? Võid kohvi päevaks külmkappi jätta. Jälgi aga, et kohv ei seisaks külmkapis kauem kui päev-kaks – kauem seisnud kohv võib sinu hõrgutise maitsele hoopis halvasti mõjuda.

Kohvi kasutamine jääkuubikutes ja smuutides

Kas sulle ei meeldi jääkohv, kuna see muutub vesiseks? Meil on sulle lahendus – jääkuubikud, mis on tehtud kohvist. Vala üle jäänud kohv jääkuubikuvormi ja jäta see ööseks sügavkülma. Nii saadjääkohvi, mis püsib külma ja värskena.

Aga miks peatuda seal?Lisa kohvist tehtud jääkuubikudenda smuutisse. Blenderda kohvist tehtud jääkuubikud, banaanid ja tassitäis piima või jogurtit – saad imelise ja jahutava joogi, mis annab sulle energiat. Võid maitsetega mängida ja lisada kakaopulbrit, kaneeli või vanilli.

2. Kasta lilli

Üle jäänud kohvi saad ära kasutada ka väljaspool kööki. Kui su kodus kasvavad happelise mullataimed (asalead või orhideed), võib külm ja veega lahjendatud kohv nad kiiremini kasvama panna. Arvesta aga sellega, et kuna kohv on väga happeline, ei tohiks lilli sellega kasta rohkem kui iga nädala või kahe tagant.

Jälgi, kuidas lilled kohviga kastmisele reageerivad. Kui nende lehed muutuvad kollaseks või pruuniks, on nende muld muutunud liiga happeliseks. Loomulikult ei tohi taimi kasta kohviga, millele on lisatud koort, piima või suhkrut. Need lisandid meelitavad ligi kahjureid ja seeni.

3. Kasuta kohvi oma käsitööprojektides

Muretseme kogu aeg kohviplekkide pärast, kuid kas oled mõelnud selle, et määrida miski kohviga ära meelega? Kui sul on Instagramis konto, oled ehk seal näinud kohviga tehtud kunstiteoseid. Ei, me ei mõtle siin latte peale joonistatud kunsti, vaid kunstiteoseid, milles on värvina kasutatud kohvi.

See on väga lahe trend, mis on odav ja kõigele lisaks ka mittetoksiline – ideaalne viis, kuidas lapsed oma esimesed kunstiteosed ohutult saavad teha. Sul läheb vaja vaid vesivärvi paberitja paari pintslit.

Mida teha aga kasutatud kohvipuruga?

Võimalused vana kohvipuru kasutamiseks võivad sind üllatada. Üks ettevõte Ühendkuningriigis taastöötleb kohvipuru, et valmistada biomassi klotse ja pelleteid puhta kütuse jaoks. Hetkel uurivad nad võimalusi, kuidas valmistada kasutatud kohvipurust biodiislit. Suurepärane idee!

Arvestades, kui palju potentsiaali on peidetud sellesse, mida peame prügiks, on aeg ohjad enda kätte võtta. Ilmselt ei hakka sa kodus ise gaasi tootma, kuid saad sellegipoolest mineraalirikka kohvipuru enda heaks ära kasutada.

4. Väetis ja kompost

Mineraalid jäävad kohvipurusse isegi pärast kohvi tegemist ja mõned taimed võtavad need mineraalid hea meelega endale. Puista kohvipuru otse murule, et muuta see rohelisemaks. Peenardele puista 1:1 segu kompostist ja kohvipurust – see segu vabastab aeglaselt lämmastikku, mis aitab kaasa põõsaste ja lillede kasvule.

Lisaks võib kohvipuru meelitada vihmausse, kes on optimaalse pinnase jaoks üliolulised.

Kohvipuru võid lisada ka kompostikasti – see aitab kaasa heade bakterite vohamisele. Lämmastikurikas keskkond soodustab sinu taimi toitvate mikroobide kasvu. Peaksid aga lisama ka lämmastiku väetist, et toita omakorda neid mikroobe.

5. Tee ise küürimissvamm

Kohvipuru on kare, kuid mitte nii kare, et see kahjustaks sinu raskestipuhastatavaid potte ja panne, mida on väga kerge kriimustada. Seetõttu on kohvipuru ideaalne küürimissvammis kasutamiseks.

Hõõru puru vana kaltsu sees laiali, keera see kokku ja kinnita kummipaelaga. Kasuta svammi, et kõik oma mustad nõud puhtaks küürida!

6. Vabane ebameeldivatest lõhnadest

Kasutatud kohvipuru võid hoida külmkapis, et eemaldada sealt ebameeldivad lõhnad. Efekt on sama, mis söögisooda puhul – halvast lõhnast saab meeldiv lõhn.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.