Nipp

Viis rohelist kohtinguideed

Sõbrapäev on ilus aeg, mis meenutab meie eludes olevaid olulisi inimesi.Foto: Josep Suria.

Peatselt on sõbrapäev ukse ees. Selle tulekust annavad märku sotsiaalmeedia uudisvoogudes ringlevad üleskutsed loobuda roosast prügist. Millised on aga alternatiivid ühekordsetele õhupallidele, kapi peale tolmu koguma jäävatele nipskujukestele ja prügikasti täitvatele plastikust koogikarpidele? Vastus on üsna lihtne, ent piisavalt lai ja ihaldusväärne kõigile. Pole see ei midagi muud kui aeg. Kingi oma armsamatele mälestusi.

Anna tagasi
Üks toredaim kohting, kus mina käinud olen, oli rannajupi prügist koristamine. Korjasin oma kaaslasega kahe ostukäru täie (käru kaasa arvatud) rannaprügi ilusast looduskaunist kohast. Sattusime sinna jalutama juhuslikult ning ka seesamune mõte oma käed külge panna ja midagi head teha tekkis kohapeal. Veetsime toredasti koos terve õhtupooliku. Päikeseloojanguks oli töö tehtud ja rand korras. Armas mälestus, mis jääb pikaks ajaks meelde. Panusta sõbrapäeval oma kogukonda. Tee vabatahtlikku tööd.

Kodune poputusõhtu

Pühad survestavad tarbima rohkem, kompenseerides puudujääke, mida koosveedetud aeg vaid leevendada saab. Nii on sel perioodil inimeste ökoloogiline jalajälg palju suurem kui tavaliselt. Jäta lilled ostmata ning ära pane kinni lauda kallis restoranis. Jääge koju, vaadake head filmi, tehke jalavanni, joogat või valige välja üks raamat, mida valjuhäälselt koos lugema hakkate. Näiteks mitmetest Eesti raamatukogudest saab välja laenutada mitte ainuüksi head lugemiskogemust, vaid ka sporditarbeid (näiteks Tallinna Keskraamatukogust), pille ja lauamänge (näiteks Tartu Linnaraamatukogust).

Seemnepommitamine

Green Hearts on Tallinna Lasnamäe kogukonnaaiast alguse saanud liikumine, mis valmistab armsaid seemnepomme, mida on hea kas kuhugi linnaruumi pilduda või oma koduaeda kasvama panna. Seemnepommide eesmärk on justnimelt rikastada linnaloodust, sest seda on vähe ja liigirikkus on kesine. Keskkonnnaaktivsm kohtinguformaadis on lahe viis kuidas oma panust anda ja samal ajal kalli inimesega aega veeta. Võtke ette üks pikem jalutuskäik, suruge taskud südamekujulisi seemnnepomme täis ning tehke oma kodulinn, -küla või -hoov roheliseks.

Foto: Maryliis Teinfeldt

Õhtusöök kogukonnaga

Sõbrapäev on ilus aeg, mis meenutab meie eludes olevaid olulisi inimesi. Miks mitte korraldada üheskoos üks kogu- või sõpruskondlik õhtusöök? Leppige kokku, et valmistate roogi ainult nendest koostisosadest, mis juba kodus olemas on või pikalt sügavkülmas, sahvris või kauges riiuli nurgas seisnud on. Euroopa Liidus on suur probleem toidu raiskamisega. Näiteks eestlased viskavad ära iga aasta 63 miljoni euro väärtuses toitu. Tegu on kogusega, mis on igati välditav, sest toiduraiskamise põhituum seisneb just kodudes äravistatud toidus.

Avastage koos

Oma armsamatega eelistan alati kingitustele ja poest kaasahaaratud suvalisele toidukraamile teadmis- ja kogemusjanu. Mis aga peamine, ettevõetavad tegevused ei pea olema kulukad, keerulised, aeganõudvad ning seeläbi ka keskkonnavaenulikud. Päev muuseumis, näitusel, matkarajal või näiteks raamatukogus on väikese ökoloogilise jalajäljega ning oma lihtsuses muudab inimesed lähedasemaks kui lihtsalt ostetud kingitused.

Kingi oma sõpradele tegevuskinkekaarte. Avastage koos maailma ja teineteist.Uuri oma kodukoha kultuurikoja ja raamatukogu ürituste kohta. Võtke ette ja osalege mõnes töötoas, vestlusõhtul või filmiõhtul.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.