Suur lugu: kuidas korraldada Eestis üht ilusat ja keskkonnasõbralikku pulma?

Stella ja Tõnu soovisid oma pulma korraldades olla võimalikult keskkonnasõbralikud ning mitte tekitada välditavat prügi. Foto: Iris Kivisalu

Piigade Peoagentuuri pulmakorraldaja Aliis Vene poole pöördub umbes kolmandik inimesi sooviga korraldada keskkonnasäästlikku pulma. Celebrate Group Merily Heinmaa sõnul mõeldakse sellele pigem korraldajatena nentides, et keskkonnasõbralik mõtlemine on siiski muutunud trendiks. “Hetkel on veel vähe pruutpaare, kes pöörduvad meie poole palvega korraldada otseselt keskkonnasõbralike pulmi,” räägib Merily.

Paarid mõtlevad rohkem, mis saab kokku ostetud asjadest pärast pulma

Eelmisel suvel abiellunud Janne ütleb, et soov keskkonnale mõelda tekkis pulmatraditsioone uurides: “Kui ma pulmapeo niinimetatud tagatuba uurimist alustasin, hakkas jube, kui palju jama selleks üheks õhtuks kokku muretsetakse. Mis üheks õhtuks meil, see pikema mõjuga meie tulevikule – plastikust nänn mängude auhinnaks, prügikasti lendavad pulmakaunistused ja palju muud.”

“Vaadates pilte pulmadest ja kohtudes pulmakorraldajatega toodi välja säraküünlaid, ilutulestikku jmt. Sealt tekkis tunne, et kui suvel saadetakse igal nädalavahetusel mitmes pulmas laternaid õhku, siis mis meie maakerast lõpuks järgi jääb. Tundsime, et tahame oma pulma veeta nii, et lisaks meile saaks ka keskkond rõõmu tunda,” räägib Janne.

Pulmakorraldaja Merily sõnul on eelmainitud tegevused nende jaoks välistatud: “Kui muidu on meie põhieesmärk pruutpaari unistus pulmapäeval sada protsenti ellu viia, siis on tegevusi, mis on meie põhimõtete vastu ning mille teostust me ei saa toetada – nt hiina laternate ja õhupallide õhkulaskmine või tuvide kaasamine pulmatseremoonial.”

Asukoht

Aliis soovitab alustada pulmakoha valikust. Eelistada võiks kohta, mis propageerib ise keskkonnasäästlikkust. “Ökoinimesed otsivad sageli koha loodusesse,” ütleb Aliis.

Janne ja Jaanuse pulmatseremoonia peeti Jaanuse vanemate kodukoha lähedal voorel. Istmete kõrval paistavad külaliste toodud pulmaroosid. Potiroosidest tehti Janne vanematekodusse pulmapeenar. Foto: Kerli Sosi

Mööbel ja telgid

Osades pulmapaikades on mööbel juba olemas, teistesse tuleb see aga laenutada. Stella ja Tõnu kasutasid hoopis seda, mis talumajapidamises olemas oli: “Boheemlaslikku meeleolu pakkuvad peolauad, -toolid ja laudlinad olid suuresti taaskasutus. Käiku läksid vanad uksed, pakud, ehitusmaterjalid, kardinad, voodilinad jne.”

Mängualadeks renditi lisaks kolm suurt Glämping telki, et saaks nii päikese kui vihma korral varjuda. Igas telgis olid rahulikud seltskonnamängud. Külalistel paluti vaiba heegeldamiseks tuua kaasa vana T-särk. Vaibategu oli populaarne nii naiste kui ka meeste seas.

Foto: Iris Kivisalu

Kaunistused

Pulmakorraldajad soovitavad kui ühest suust kaunistuste rentimist ning odavate Hiinast tellitud ühekordsete vidinate vältimist. Piigade Peoagentuur püüab luua korduskasutatavaid kaunistusi. Näiteks kohakaartidest on tehtud järjehoidjaid.

Üha rohkem tellitakse lilli Eesti lillekasvatajatelt ning eelistatakse Eesti loodust – lilli ja rohelust. Lisaks taimsele on kasutusel puit ja klaas. “Üks pruut külvas kõik oma pulmalilled kevadel maha – sellest sündis imeline rukkilillepulm juulis. Vaasideks oli keldrist leitud purgid,” meenutab Merily.

“Kui tahate, et teie pulm oleks unikaalne, siis pöörduge kindlasti kohalike käsitöömeistrite poole. Sellega toetate Eesti majandust ning samas saate kvaliteetse toodangu. Näiteks taaskasutame me isegi küünlaid – pruutpaar ei pea ostma endale sadat küünalt, mis pärast seisma jäävad ja sellisel hulgal tavaliselt enam kasutust ei leia,” annab pulmakorraldaja Merily nõu.

Stella julgustab kodudes maad uurida: “Soovitan üle vaadata, mida endil ja sõpradel keldris, kapis, pööningul leiduvast saaks loovalt ära kasutada kas mööbli, dekoratsiooni või mõne tegevuse raames. Nii tekivad isikupärased visuaalid ja originaalsed mõtted.”

Rõivad

Pulmakorraldaja Aliisi sõnul on populaarne linane riie. Vaadatakse, et pulmakleiti saaks ka pärast pulmi kanda. Mõned lasevad ümber teha enda ema või vanaema pulmakleidi. Kantakse puitlipse ning trendikad on ka puitsõrmused. Teised õmblevad lausa teise ringi poest soetatud kardinatest pulmakleite või laenutavad vajalikud riided.

Eliisa ja Klaus-Peeter lasid riided endale õmmelda ning ei ostnud neid masstoodangust. Foto: Valdur Rosenvald
Janne nägi oma pulmakleiti müügil Facebooki grupis ja tellis selle seda proovimata ära. Talle meeldis see, kuigi väikesed kõhklused olid. Kui õmbleja kleidi kokku võttis ja lühemaks tegi, tundis Janne, et see on tema kleit. Pulmaloori sai ta abikaasa Jaanuse sõbra naiselt, kes abiellus üle-eelmisel suvel. Õnneliku abielupaari pulmaelemendi kandmine toovat head õnne. Foto: Kerli Sosi
Stella ostis Fankadelikust teise ringiga litritega kleidi ning Tõnu tellis oma rüü healt sõbralt Liisi Eesmaalt. “Idee oli soetada esemed, mida saaksime ka hiljem kasutada. Nii ongi abikaasa pulmakimono üks mu lemmikjakke ning mõlema tennised on juba ammu auklikuks kantud. Minu enda teise päeva kimono on leidnud kasutust hommikumantlina,” meenutab Stella. Foto: Iris Kivisalu

Toitlustus

Enamasti kumab keskkonnasõbralikkuse soov läbi just toitlustusest: tellitakse vegan- või taimetoitu. Aliis puutub taoliste toitlustajatega üha enam kokku, sealhulgas näiteks toortoidupulma korraldamisega. “Cake by Sandra” teeb vegankooke, mille puhul sa ei saa aru, et tegu on vegankoogiga,” ütleb Aliis kiites sinna juurde ka Vapper Uba vegantoitlustust. Tervitusjoogina pakutakse sageli kombuchat. “Viina paljudes pulmades enam ei ole. Alkoholi tarbimise teema on muutunud. […] Täna tehakse tordi asemel ka palju magustoite.”

Joogivette saab panna kuuse- või männivõrseid. “Minu arust on hästi kihvtid need noored, kes on ise siidrit teinud,” kiidab Aliis lisades, et ka rabarberimahl on populaarne.

Tõnu ja Stella peol olid abiks kokad, kes valmistasid suuri pajaroogasid. Nii lasi igaüks sobiva portsjoni tõsta ning patta jäänut kasutati uue päeva roas. Seetõttu tekkis vähe toidujääke. Suureks abiks oli külaliste endi kaetud magusalaud: igaüks tõi kaasa mõne koogi, tordi, küpsisevaagna, rullbiskviidi, muffini või muu isikliku firmaroa. Nii kaeti terve tallialune erinevate maiustustega ja külalised ise tundsid end ka rohkem kaasatuna. Foto: Iris Kivisalu.

Kingitused noorpaarile

Aliisi sõnul paluvad paljud pulmakorraldajad kingililleraha ning mõned isegi pulmakingiraha annetada heategevusse. Eliisa ja Klaus-Peeter palusid lilli üldse mitte tuua ning see ka töötas. Selle asemel küsiti vahvaid fotosid, mis pakkusid peo ajal palju rõõmu.

Stella ja Tõnu kutsusid pulmalisi appi, et taluhooned uuesti ellu äratada: “Kingituste kinkimise asemel palusime külalistel tulla kevadel talgutele – nii sai maha võetud palju võsa, putitatud peenraid, koristatud tallialust, parandatud ja ehitatud peamaja jne. Lõikelillede asemel palusime tuua täiendust püsikute näol talu peenardesse. Nii on meil nüüd mitu aastat hiljem peenar üha ilusam ja ilusam. Ja need, kes talgutele ei jõudnud ja kindlasti tahtsid pulmaks midagi kinkida, said panustada peamaja sisustusse ja seltskonnamängude inventari. Oleme seega nüüd valmis talus pidama iga aasta suurejoonelisi pidustusi, kus saab mängida nii pinksi, petanque’i, frisbit kui ka koronat, tekitada söömaajaks korralik välikohvik või siis logeleda koos külalistega mõnusalt võrkkiikedes nii, et kõigile jagub kohta.”

https://www.instagram.com/p/BlkS6AtDzbn/?utm_source=ig_web_copy_link

Kingitused külalistele

Vahva kingitus külalistele on pulmakorraldaja Aliisi arvates isetehtud seemnepaber. Selle saab hiljem mulda kasvama pista ning mõne aja pärast võib värskeid maitsetaimi nautida.

Stella ja Tõnu kinkisid pulmalistele pulmalogoga matkakruusid (keskel kaevul), mida sai eristamiseks nahastuudio jääkidega meelepäraselt kaunistada ning nii peol kui ka hiljem kasutada. Foto: Iris Kivisalu

Nime ära saatmine

Meik

Kindlasti tuleb proovimeik eelnevalt teha eriti inimesel, kes ei ole end elus väga meikinud. Kui kosmeetika peaks tema näonahka häirima, siis on parem see avastada varem kui mõned päevad enne pulmi.

“Meie soovitus on oma pulmas mitte teha midagi, mis pole sinulik,” ütleb Aliis lisades, “Oleme kõik ilusad täpselt nii nagu me oleme. Kui ikkagi tahad meiki, siis tasub pigem vaadata mineraalkosmeetikat.”

Jäätmete ennetus

Pulmarongkäigus võiks Aliisi sõnul kasutada plastpudelite asemel klaaspudeleid. Merily soovitab pulmas tarnida vesi kohale suurtes kanistrites või serveerida kraanivett karahvinides. Kui toitlustus nõusid ei paku, võib need soodsalt soetada teise ringi poest.

Jäätmete sorteerimine

Aliisi kogemuse põhjal sorteerib tavaliselt prügi toitlustaja. Merily ütleb, et viimastel aastatel on esile kerkinud probleem taaraga: “Kuna inimesed ostavad oma pulmas tarbitava alkoholi välismaalt, siis taara ei sobi taaskäitlemiseks. Soovitame osta pakendiringlusega alkoholi, seda just keskkonna pärast ning ka enda mugavusest lähtudes.” Kui on vajadus kõrte järele, tasub läbi mõelda, mis neist hiljem saab. Biolagunevad kõrred ei pruugi olla usaldusväärne lahendus. Müügil on näiteks söödavad kõrred ja pillirookõrred.

Pulmatransport

Janne ja Jaanuse pulmaauto oli vana Volga, kuid Janne arvab, et ka elektriautode rentimine võiks olla üks variant. Foto: Kerli Sosi

Ööbimine

Stella ja Tõnu pulm kestis kolm päeva. “Pesemine toimus kausimeetodil. Talus on suitsusaun ja teise päeva suursündmus oligi selle ühine väisamine – nii said meeled rõõmsaks ja kehad puhtaks,” kiidab Stella eestlaste vana head traditsiooni.

“Magamiseks broneerisime lähedalasuva puhkemaja, kus lastega pered said endale soovi korral siseruumid. Enamus külalisi magas taluhoovis talli taga ja järve ääres telkides. Nii ei tekkinud ei silmale ega kõrvale müra. Oluliseks võiduks sai ka see, et palusime külalistel oma autod parkida kahe kilomeetri kaugusele ühe tootmishoone hoovi. Nii ei takistanud me maanteel liiklust ja taluhoov jäi vaid inimeste päralt. Külalised said autode juures käia kas jala või jalgratastega ning peole saabumise ajal sõidutas neid kambana vana Ford kastiauto.”

Kas oled samuti keskkonnasõbraliku pulma korraldusega kokku puutunud? Kirjuta meile oma kogemusest lähemalt kommentaarides.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Kord nädalas

Hoolid Eesti loodusest ja tahad olla kursis keskkonnauudistega?

Saadame sulle kord nädalas ülevaate Eesti suurima roheportaali parimatest lugudest.