Rohemajandus

Eelmisel aastal tõusis taastuvenergia ja langesid puidutööstuse tootmismahud

Paldiski tuulikud. Foto: Eesti Energia

Tõnu Mertsina kirjutab, et detsembris langesid tugevalt elektritootmine (-39 protsenti) ja selle tootmiseks kasutatava põlevkivi kaevandamine (-28 protsenti).

Kuigi keskmiselt töötleva tööstuse aasta tootmismahud kasvasid (+2 protsenti), läksid selle tööstusharu tootmismahud aasta viimase nelja kuu jooksul üha suuremasse langusesse.

Elektritootmine on vähenenud juba kaks aastat järjest

Elektritootmise languse taga oli peamiselt kõrgele tõusnud süsihappegaasi kvoodihind. Kui taastumatust (fossiilsest) allikast toodeti elektrit ligikaudu poole vähem, siis taastuvallikatest 17 protsenti rohkem. Kogu elektrienergiatarbimisest moodustas taastuvenergia viiendiku.

Oluliselt vähenes Eestist välja suunatud elektri ülekanne ning suurenes naaberriikidest selle sissevool. Süsihappegaasi kvoodihind on küll oma tipphinnast veidi allapoole tulnud, kuid on jätkuvalt kõrgel tasemel ning see jääb veel vähemalt lähiajal mõjutama meie energiasektori tootmismahtusid. Samuti mõjutavad energiatootmist tavapäratult soojemad talveilmad.

Töötleva tööstuse tootmismahtude langus on süvenenud

Töötleva tööstuse tootmismahtude langus süvenes järsult möödunud aasta kahel viimasel kuul. Detsembris vähenes selle tööstusharu tootmismaht kuus protsenti, kusjuures vähenemine oli laiapõhjaline. Langusesse on läinud nii välis- kui ka koduturule müük.

Kui möödunud aasta esimesel kolmel kvartalil püsis selle eksport veel tugevas kasvus, siis neljandas kvartalis tegi see tugeva kukkumise. See mõjutab ilmselt ka SKP arvestuses olevat ekspordinäitajat ning pidurdab Eesti majanduskasvu.

Suurima negatiivse mõjuga oli möödunud aastal töötlevale tööstusele puidutööstuse tootmismahtude langus, samas kui elektroonikatööstus toetas enim selle tööstusharu kasvu. Puidutööstuse nõrga tulemuse peamiseks põhjuseks on olnud Kesk- ja Lääne-Euroopas puidu kooreüraski leviku tõttu metsade raiumine, millega on tekkinud puidu ülepakkumine ja mis on puidu hinnad alla viinud.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.