Rohemajandus

Eesti jäätisetootja läks üle taastuvenergiale

Valmib Vana Toomas.Foto: Premia Tallinna Külmhoone

Premia Tallinna Külmhoone tootmine läks juuni algusest täielikult üle taastuvenergiale. Tänu põlevkivienergiast loobumisele väheneb jäätisevabriku ja sügavkülma lao aastane süsinikdioksiidi heitmete kogus üle 95% ehk enam kui 2800 tonni.

Tänavu 65. juubelit tähistav Premia alustas põlevkivienergiast loobumist ning elektritarbimise jõulist vähendamist juba 2013. aastal, mil nii tootmises kui sügavkülmalaos mindi üle automatiseeritud LED-valgustitele.

“Ainuüksi selle uuenduse toel kasutatakse täna võrreldes kaheksa aasta taguse ajaga 42% vähem elektrit,” ütleb Premia juhatusein esimees Aivar Aus. Tänu põlevkivienergiast loobumisele hoiab Premia kokku 2800 tonni CO2, mille tasakaalustamiseks tuleks muidu istutada ligi 47 000 puud.

Lisaks võttis Premia 2019. aasta lõpus kasutusele ka Fusebox teenuslahenduse, mis lülitab külmutuskompressorid 2-3 korda päevas kuni pooleks tunniks välja ilma, et temperatuur langeks allapoole jäätise tootmiseks ja säilitamiseks vajaliku piiri. 

„Pooleteise aasta jooksul on tänu Fusebox’ile tehase elektritarbimine vähenenud ligi 96MWh ulatuses, mis omakorda on aidanud meil ära hoida umbes 36 tonni CO2 paiskumise atmosfääri. Piltlikult öeldes oleme sellega tasakaalustanud poolesaja keskmise kodumajapidamise aastase põlevkivienergia tarbimise emissioonid,“ räägib Aus.

Premia on alustanud ka üleminekut keskkonnasõbralikumatele pakendilahendustele. “Juba sel sügisel jõuavad poelettidele esimesed tooted, mille ümbrised on valmistatud 50% ulatuses taaskasutatud materjalidest ning mida on võimalik ka edaspidi ringlusesse suunata. Täna Eestis jäätisepakenditele sobivat taaskasutussüsteemi veel pole, kuid liigume ennaktempos ning plaanime lähiaastateks suuri investeeringuid, et saaksime Eestis sellise võimaluse tekkides kohe pakendiringlusega liituda,“ ütles Premia juht.

Premia Tallinna Külmhoone alustas oma tegevust 1956. aastal ning on 2020 seisuga 39% turuosaga Eesti jäätiseturu ülekaalukas liider. Ettevõtte kaubamärgid Premia, Eriti Rammus ja Väike Tom moodustavad Eesti jäätisesõprade lemmikjäätiste esikolmiku. Ettevõte kuulub rahvusvahelisse kontserni Food Union, mis koondab juhtivaid jäätise- ja piimatootjaid Baltikumis, Taanis, Norras, Rumeenias, Venemaal ja Valgevenes.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.