Rohemajandus

Eestis hakati tegema õlut, mida valmistades kasutatakse kõik ära ja jääke ei teki

Liviko joogiarhitekt Hanna Kaur.Foto: Liviko

Kodumaine alkoholitootja AS Liviko hakkas tootma kadakamarjaõlut Re-crafted Crafter’s Junibeer. Kadakamarjaõlu valmib jääkideta tootmise (ingl zero waste) põhimõttel ehtsatest kadakamarjadest, mida on eelnevalt džinni tootmiseks kasutatud.

„Kui varem läksid džinni tootmisel kasutatud kadakamarjad jäätmekäitlusesse, siis nüüd kasutame väärtuslikku toorainet uuesti, fermenteerides marjades sisalduva orgaanilise suhkru alkoholiks. Esimesel korral kadakamarju kasutades on tulemuseks džinn, teisel korral kadakamarjaõlu või karastusjook,“ rääkis Liviko joogiarhitekt Hanna Kaur.

Nimi Junibeer on tuletatud ingveriõlle (ingl ginger beer) eeskujul kadakamarjade inglisekeelsest nimetusest juniper berry. Junibeer on nii uue joogi nimetus kui ka Re-crafted Crafter’si turule toomisega maailmas loodud joogikategooria.

„Toorainet taaskasutava tootmise idee tekkis meil Livikos tänu Crafter’si džinni peamise komponendi, ravimtaimena tuntud kadakamarja põhjalikule laboratoorsele analüüsile. Liviko tehnoloogid ja keemikud analüüsisid destillatsioonist järele jäävat kadakamarja ekstrakti, mille stabiilne kvaliteet ning rikkalik ja magus maitsepalett viisid mõtteni neid marju uuesti kasutada. Nii sündisid eelmisel aastal alkoholivabad karastusjoogid ja nüüd alustasime kadakamarjaõlle tootmist,“ rääkis Liviko joogiarhitekt Hanna Kaur.

Džinni tootmisel kasutatud kadakamarjadest valmib kaks täiesti uut jooki: Re-crafted Crafter’s Junibeeri alkoholivaba karastusjook ja 3,2-protsendilise alkoholisisaldusega kadakamarjaõlu.

Maailmas uuenduslik džinni tootmisjääki taaskasutav meetod töötati välja Livikos. Sarnase maitseprofiiliga või valmistamisviisiga toodet seni maailmas ei olnud, tegemist on Liviko joogiinnovatsiooniga. Toote ökoloogilise jalajälje minimeerimiseks otsustati joogis esile tuua ainult need maitsed, mis džinni destillatsiooniprotsessi jäägina tekkisid.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses