Rohemajandus

Euroopa tööstusettevõtted muutuvad lähiaastatel oluliselt rohelisemaks

Euromärk Saksamaal Frankfurdi kesklinnas.Foto: Pavel Malitskyi

Täna esitab Euroopa Komisjon uue strateegia, kuidas Euroopa tööstus saaks juhtida üleminekut kliimaneutraalsusele ja digitaalsele juhtpositsioonile. Tööstuspoliitika pakett sisaldab uut tööstusstrateegiat, uut väikestele ja keskmise suurusega ettevõtetele suunatud strateegiat ning tegevuskava, millega soovitakse tagada ühtse turu normide parem rakendamine ja järgimine.

Euroopa Liidu eesmärk on saada juhtivaks konkurentsivõimeliseks kliimaneutraalseks ja digitaliseeritud tööstuseks. Selleks on aga vaja uuendusi toodetest ja teenustes, turgudel ja ärimudelites.

Põhiliste tegevuste seas on strateegias tööstuse toetamine üleminekul kliimaneutraalsusele ning ringmajanduse edendamine. Tööstusstrateegia lähtub suuresti Euroopa roheleppe eesmärkidest. Peamine siht on muuta Euroopa 2050. aastaks esimeseks kliimaneutraalseks kontinendiks.

Pariisi kokkuleppe elluviimiseks ja tööstuse rohelise ülemineku suunamiseks toetatakse läbimurdelisi tehnoloogiaid ning käiakse välja strateegia jätkusuutliku keskkonna loomiseks.

Tööstusstrateegiale järgneb uus ringmajanduse tegevuskava, mis soodustab jätkusuutlikkust ja ressursitõhusust. Tööd tehakse nii rohelist üleminekut toetavate ettevõtetega kui ka sellega, et tarbijad tunnetaksid oma olulist rolli ringmajanduses.

EL kutsub ja suunab tööstussektoreid ise määrama, milline teekond kliimaneutraalsuseni olema peaks. Mitmed sektorid on seda ka juba teinud. Komisjon teeb ettepaneku luua Euroopa puhta vesiniku Liit, mis uuriks tehnoloogilisi võimalusi, investeerimisvõimalusi ning seaduslikke takistusi ja soodustavaid tegureid.

Tulevikus on plaanis luua vähese CO2 heitega tööstusharusid, tööstuslikku pilvandmetöötlust ja vastavaid platvorme ning toorainetööstust ühendavad liidud.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses